Apel pentru Schimbare Adevărată!

gigip1948

/ #1036 Apel pentru adevarata schimbare

2012-02-02 12:32

Felicitari pentru initiativa! Apreciez valoarea si competenta initiatorilor! Cu regret insa,nu voi semna acest apel,in principal,din urmatoarele motive:

1-nu sunt de acord cu formularea;"sa sterga cu buretele 22 de ani....! Este o formulare ilogica si antiromaneasca,antidemocratica! Eu,nu sterg din viata mea,nicio zi,o luna(de ani nu mai vorbesc!),indiferent daca am avut succese ori esecuri,daca am reusit ori am gresit! Nu sunt de acord nici cu asa zisii "democrati" care vor sa stearga cu buretele,bucuriile,lipsurile ori necazurile din perioada comunista! Cu toate relele lor,cei peste 50 de ani de comunism ne-au insotit copilaria,tineretea,scoala,facultate,formarea profesionala,nasterea si cresterea copiilor!

2-nici cerinta "sa mature clasa politica,lasa si incompetenta...nu poate fi acceptata! Nici fratii nu seamana intre ei,nici macar gemenii! Unii pot ajunge savanti,artisti,medici,profesori universitari,iar ceilalti,criminali,pedofili ori talhari! Nu toti oamenii politici sunt la fel,nu se comporta la fel,nu toti sunt corupti ori lasi! Daca am folosi acest criteriu unic de evaluare a clasei politice,nu si-ar mai avea locul,votul liber al romanilor,nu am mai fi o tara democrata! Singuri alegatorii,la urne,sa -i selecteze pe cei lasi,corupti,nesimtiti,imorali,nu altcineva! Selectia trebuie sa se faca la urne si numai acolo!

Pentru a fi inteles,dau un exemplu:Dan Diaconescu si Partidul Poporului,nu au condus Romania in cei 22 de ani! Conform apelului,el si partidul sau,s-ar califica pentru preluarea conducerii destinelor romanilor!

Eu,un sexagenar,general in rezerva,nu pot admite asa ceva! Astept modificarea apelului si,daca va corespunde gandurilor si ideilor mele,il voi semna,cu placere!