Apel pentru Schimbare Adevărată!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Apel pentru Schimbare Adevărată!


Musafir

#1026

2012-02-01 23:48

prin orice misloasce trebuie inlaturati de la putere acesti paraziti corupti,egoisti si incapabili

Musafir

#1027

2012-02-01 23:50

sa speram ca nu va ramane doar la stadiul de semnaturi fara rost............sa facem ceva pt Romania !!!!!

Musafir

#1028

2012-02-02 08:47

daca nici acum in al 12 ceas nu ne trezim....ne meritam soarta .TREZITIVA ROMANI, INCEPETI SA GINDITI !!!!!
ioan emil
Musafir

#1029

2012-02-02 08:48

FRATI ROMANI DE TOATE NATIILE
ASTAZI SA NE UNIM, PE TIRANI SA-I DOBINDIM,
SI DE DUMNEZEU O VREA, NOI DE CORUPTI VOM SCAPA!
CEI CE TARA O NE-O CONDUC, AVERE DIN NOI SI-AU FACUT!
SI DACA ASTAZI UN-I OPRIM, MAINE DE FOAME MURIM.
-Situatia economoica la care a escaladat tara noastra nu e de fapt determinata de recesiunea mondiala asa cum afirma si reafirma premierii tari, ea este rezultatul pripitelor decizii pe care guvernul de fata si guvernele anterioare le-au luat in cadrul procesului de privatizare. Industria Romaneasca a ajuns in topitoriile Chinezesti cu mult inaintea caderii in recesiune! Cei care au decis soarta vinzari si demolari a fabricilor si uzinelor romanesti, s-au grabit sa se imbogateasca din ele. Nu s-au gindit poate ca, intr-un viitor apropriat aceste decizii vor determina un numai pierderea a milioane de locuri de munca ci o destabilizare economica! Veniturile incasate un acopera cheltuielile pe care guvernul e obligat sa-l faca. Ca urmare ei sa-u hotarit ca deficitul care lipseste sa fie asezat pe umarul romanilor(adica ne pun pe noi sa platim pentru greselile lor)
-De astazi ne vom uni sa spunem nu! pachetelor de austeritate impuse de guvern, ne vom uni sa spunem nu! coruptiei si hotiei guvernamentale, ne vom uni sa spunem nu! tiraniei.
-Dorim ca cei care vor sa guverneze acesta tara in viitor sa puna inainte de tot, binele romanilor, nu aspiratiile lor personale s-au ambitiile lor economice, exact cum este scris in juramintul pe care il rostesc inainte de a-si ocupa posturile.
basescule, tara asta nu ai mostenit-o de la parinti tai, sa faci ce vrei cu ea! E tara tuturor oamenilor care s-au nascut si traiesc in ea. Noi cei de fata te gasim vinovat de mai sus mentionatele acuzatii si iti revocam autoritatea pe care noi ti-am instaurato, te gasim vinovat de tradare nationala, de tradarea intereselor poporului. Tu si banda ta de hoti corupti, care v-ati lacomit la averea poporului a-ti provocat durere si suferinta in inimile noastre(ceva de nedescris), v-ati batut joc de parinti nostri pensionari(aceiasi care au cladit ce voi a-ti furat) in ultimul hal.
Frati mei Romani
Va multumesc ca ati avut rabdare sa-mi cititi rindurile, va admir curajul pe care l-ati aratat cind v-ati hotarit sa iesiti in strada, credetima ca e unica forma in care vom putea schimba ceva in tara asta domnita de injustitie. Toate eforturile prezente ale fiecaruia din noi vor provoca schimbarile pe care tara noastra are asa mare nevoie. Intr-o zi, vom privi impreuna inapoi si vom fi mindri de noi ca am avut curajul sa iesim si sa spunem tot ce am avut de spus.
Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti, si poate...justitia lui va darima tirania ce domneste in prezent.


Musafir

#1030

2012-02-02 08:58

Romania are nevoie de implicarea, constructiva, a fiecarui cetatean, pentru eradicarea ultimelor urme ale comunismului si instaurarea , cu adevarat, a democratiei.

Musafir

#1031 Re:

2012-02-02 09:10


Musafir

#1032

2012-02-02 09:56

Cetatenii responsabili, ai acestei tari, asteapta demult o asemenea initiativa. Va implor, nu abandonati un asemenea proiect. Este sansa noastra, ca neam, sa ne salvam. Dumnezeu sa ne ajute!
' 47

#1033

2012-02-02 10:58

Cea mai simpla si EFICIENTA solutie pentru scoaterea tarii noastre din actuala stare economica este :
INFIINTARE UNOR UNITATI DE CONSTRUCTII DE STAT , CARE NUMAI ELE SA EXECUTE MARILE LUCRARI DE INFRA SI SUPRA STRUCTURA LA LUCRARILE DE CONSTRUCTII PERVAZUTE IN BUGET !
1 SE CREAZA LOCURI DE MUNCA PENTRU TOTI !
2 SE MAJOREAZA CONSUMUL
3 SE PERMANENTIZEAZA LOCURILE DE MUNCA ( BANI DE LA BUGETUL DE STAT , PLANIFICATI ANUAL )
4 SE SCOATE SOMAJUL DIN TARA !
5 NU SE MAI FURA DIN BANII TARII
6 TOATE MATERIALELE FOLOSITE VOR PROVENI NUMAI DIN ROMANIA
7 CONTROL PARLAMENTAR ASUPRA MODULUI DE CHELTUIRE A FONDURILOR
ACEEIASI ,, RETETA '' PENTRU TOT CE URMEAZA A FI EXECUTAT ( TINUTA/HAINE / UNIFORME , MOBILIER , BIROTICA , MIJLOACE DE TRANSPORT , ETC ! )

IN ACEST FEL = SIMPLU = SE VA DEZVOLTA TARA NOASTRA . PRECIS , CERT SI SIGUR !

NU E COMUNISM ,ESTE SOCIALIZAREA PRODUCTIEI NATIONALE FARA HOTII ! VIOREL OLARESCU 0724 819 953

Musafir

#1034

2012-02-02 11:12

Tara e condusa de un capitan de nava ,care la momentul actual se afla in deriva,drept rezultat al competentei sale,DEZASTRU.Solutia,SCHIMBARE .

Musafir

#1035

2012-02-02 11:21

DUMNEZEU SA NE LUMINEZE CALEA
gigip1948

#1036 Apel pentru adevarata schimbare

2012-02-02 12:32

Felicitari pentru initiativa! Apreciez valoarea si competenta initiatorilor! Cu regret insa,nu voi semna acest apel,in principal,din urmatoarele motive:

1-nu sunt de acord cu formularea;"sa sterga cu buretele 22 de ani....! Este o formulare ilogica si antiromaneasca,antidemocratica! Eu,nu sterg din viata mea,nicio zi,o luna(de ani nu mai vorbesc!),indiferent daca am avut succese ori esecuri,daca am reusit ori am gresit! Nu sunt de acord nici cu asa zisii "democrati" care vor sa stearga cu buretele,bucuriile,lipsurile ori necazurile din perioada comunista! Cu toate relele lor,cei peste 50 de ani de comunism ne-au insotit copilaria,tineretea,scoala,facultate,formarea profesionala,nasterea si cresterea copiilor!

2-nici cerinta "sa mature clasa politica,lasa si incompetenta...nu poate fi acceptata! Nici fratii nu seamana intre ei,nici macar gemenii! Unii pot ajunge savanti,artisti,medici,profesori universitari,iar ceilalti,criminali,pedofili ori talhari! Nu toti oamenii politici sunt la fel,nu se comporta la fel,nu toti sunt corupti ori lasi! Daca am folosi acest criteriu unic de evaluare a clasei politice,nu si-ar mai avea locul,votul liber al romanilor,nu am mai fi o tara democrata! Singuri alegatorii,la urne,sa -i selecteze pe cei lasi,corupti,nesimtiti,imorali,nu altcineva! Selectia trebuie sa se faca la urne si numai acolo!

Pentru a fi inteles,dau un exemplu:Dan Diaconescu si Partidul Poporului,nu au condus Romania in cei 22 de ani! Conform apelului,el si partidul sau,s-ar califica pentru preluarea conducerii destinelor romanilor!

Eu,un sexagenar,general in rezerva,nu pot admite asa ceva! Astept modificarea apelului si,daca va corespunde gandurilor si ideilor mele,il voi semna,cu placere!

Musafir

#1037

2012-02-02 12:45

stoparea coruptiei din tara asta

Musafir

#1038

2012-02-02 13:09

NU CREDEAM SA-NVAT A IUBI VREODATA…DICTATURA!
In ziua de azi nu ne-ar fi greu sa sesizam cat de grosolana e manipularea.Nu ne lasa insa starea de comoditate si gandirea alterata.E mai comod sa “gandim” prin intermediul antenelor,create din valuta CRESCENT si a (i)REALITATILOR,indopate pe aripile VANTULUI,camuflate cu ELAN sau GHITA (ultimul nume apartine unui porc,dupa cum stiti ca i se mai spune acestui animal de curte dabuleniana).
Nu-i iubesc deloc pe extremisti,dar,de la unul de-al lor,am retinut,cu multi ani in urma,un mare adevar: comunismul va disparea numai dupa ce vor muri trei generatii consecutive (ultima,cea traitoare in communism, si copiii si nepotii acesteia!!!).As face eu o mica corectie: e valabil acest lucru doar pentru familiile obisnuite;nomenclaturistii vor pieri (din punct de vedere al metehnelor comuniste,dupa mai mult de trei generatii).
Cei mai multi dintre romani n-au “timpul” necesar discernamantului pentru ca niciodata n-au fost ajutati in acest sens,nici de catre familie,nici de catre scoala si societate si, nici nu se obosesc sa lectureze si mai ales sa aseze invatatura ca fundament al gandirii proprii.
Nu-i asa ca suntem indurerati de soarta miliardarilor de carton,a revolutionarilor trisori,a medicilor si profesorilor corupti?. Cum nu-i asa,cand aderam la “lupta” lor pentru privilegii ce se anunta pierdute?. Ma vad obligat sa reiterez precizarea ca observatiile mele nu privesc in totalitate castele la care am facut si voi mai face referiri,ci ele au ca punct de plecare atitudinea unor personaje reale,cunoscute de mine,si nu pe toti militarii,profesorii,medicii,jurnalistii…,iar in ceea ce priveste revolutionarii,acestia nu exista de fapt…exista doar mortii,ranitii si urmasii acestora…si…declansatorii (nu ma indoiesc de faptul ca statele din care au provenit declansatorii evenimentelor i-au recompensat pe acestia,evident,tot pe spinarea noastra!).
Pe de alta parte nu cred ca sunt putini aceia care-si amintesc cine sunt parintii si ce-au facut acestia in comunism,ai odraslelor ajunse acum in fruntea bucatelor.Asa cum eu stiu pe tatal unui ziarist cu ceafa groasa,indopat in copilarie cu bunatati inaccesibile clasei muncitoare, dar provenite din sudoarea ei,precum:lapte praf MILUPA,bomboane vietnameze,ladite cu capsuni,legume de tot soiul,ori salamul de Sibiu,curcanul sau gasca saptamanala,frumos ambalata in pungi de catre nea Toader,numai de pus la cuptor….si,toate,fara sa-ti pui in pericol banii personali!-sunt convins ca si parintii vostrii,ai celor mai tineri,v-ar putea povesti destul,pentru a va feri de eroarea pe care poate ati facut-o macar o data in viata,votand pe iliescu si camarila securisto-comunista,adica pe ilustrii privilegiati.Cum sa nu-l slujeasca pe motanul FELIX, acest fiu?;doar au aceeasi fibra!.E pe deplin meritata sustinerea noastra!Deci ,la lupta!
Dar avem atat de multe alte lucruri de sustinut,incat numai uniti si impanzind strazile vom invinge!
Iesiti sa-l sustinem pe amaratul de revolutionar care in decembrie ’89,era plecat din tara,revenind cand a fost nevoie sa se treaca in monitorul oficial ca revolutionar si primind doar 500 m2 teren intravilan,un spatiu comercial si cei circa 600 de euro lunar! Pe viata! Din ce sa supravietuiasca bietul de el!.Dictatorul de BASESCU,impreuna cu BOC,secondati de ELENA UDREA si restul guvernului de ‘neispraviti’,nu se vor multumi doar cu taierile beneficiilor acestei caste,ci,ataca si fibra armatei romane,(cica ramasa fara grade!-recunosc ca aici sunt si eu”privilegiat”,nedegradandu-ma nimeni,ba mai posed si livret militar,fara modificarea gradului-sic!!!). Mai ales,asa-zisii aparatori de drepturi ale umanitatii,saltimbancii:razvan dumitrescu,mircea badea,radu tudor,gadea,grecu,baba zoe,sau cel cu “vorbe grele”,chiar si mircea dinescu,stelian tanase,ca sa nu mai vorbim de marele maestru chirieac ori ciuvica…oare acestia stiu sa citeasca o decizie de pensionare a militarului caruia dictatorii i-au redus pensia cu 13 milioane lei?.Cat or fi avut inainte? 15?,20?. O fi ramas,saracul,cu 2 milioane? Sau,numai cu 7? Ori 40,45,60,80?.Cati ani o fi lucrat sau “stat” in armata? S-a pensionat la 55 de ani? Sau la 37,40,45?. Pana nu vad cine le-a dat diploma de jurnalisti nu cred ca acestia stiu sa citeasca;numai dom’profesor felix ii poate scoli atat de riguros!
Sunt sigur ca si medicul pe care l-am vazut si eu venind la farmacie sa incaseze banii pe medicamentele aduse spre vanzare,(cam de 16 milioane intr-o luna!),e total impotriva dictaturii de a da socoteala,cui?.Aceluiasi nenorocit guvern si presedinte!.Sa-l ajutam si pe el sa-si poate creste suma primita pe langa asa de micul lui salariu!.De ce sa ne abandoneze dupa moartea noastra? Mai putem “supravietui’ in retetele lui! Dictatorii nu ne lasa nici morti;cica vor sistem controlat!.Asta ne mai trebuie noua!.
Tot la sanatate a mai aparut o..mihaila,frumusica la chip,dar hidoasa,gaunosa in rest.Ne intreba daca stim ca noua lege nu mai asigura copiii celor care nu au serviciu,cand de fapt ea nu stia ca, pana la varsta de 18 ani sunt asigurate toate persoanele,fara conditii; ca si asistenta de urgenta,asigurata tuturor cetatenilor.Halal conducatoare de grup medical!!!.
Anul trecut nu s-au simtit deloc bine nici profesorii.O nesabuita lege a invatamantului i-a obligat la un bacalaureat cat mai cinstit.Cine mai da bani unui supreveghetor sau corector care sta sub camerele de supraveghere?.(Despre meditatii,mucles!).Si daca dictatorilor le vine ideea de a-i mentiune si pe profesori la scoala timpul de 8 ore,pregatindu-si orele viitoare sau dand meditatii gratuite,in locul celor 18 ore saptamanal? 18 ore e déjà tare mult; s-ar impune reducerea cifrei la 8,nu? Da,dar zilnic!!!!.
Tragedia natiunii vine mai ales de la faptul ca tinerii invata ca pot trai fara munca,asistati de statul paternalist,slujind vechii si noii privilegiati,cu precadere aciuati in partidele de stanga si stangiste,fara bagare de seama.
2012 este un an crucial cu adevarat!.Cei care au votat macar o data pe iliescu si ai lui ar trebui sa se abtina de la ‘restaurarea” acelorasi! Daca schimbare inseamna nastase,hrebenciuc,abramburica,procuroarea comunista norica,hasoti,felix,andon,vantu,geoana,etc…si ultimii pe lista: ponta si antonescu (ei chiar sunt la capatul sforilor!), EU MA SEPAR, SI…IUBESC DICTATURA! VAI DE CEI CE POT APLAUDA DUPA ALEGERI VICTORIA ALTORA CA FIIND A LOR,CAND DE FAPT LE VA FI INFRANGERE!!!.

VREM RESTAURATIE COMUNISTOIDA!

Daunazi,ii spun unui fost coleg ca,eu,nu cred ca presedintele sindicatului militarilor a absolvit scoala militara de ofiteri. Ma contrazice,sigur pe el.Raman sceptic si fara sa cred ca m-a parasit flerul.Astazi gasesc in presa confirmarea:” colonelul în rezervă Dogaru este un apropiat al PC, el fiind prezent, pe 3 aprilie anul trecut, la congresul acestei formaţiuni politice. Dogaru este deoseori prezent şi la Antenele patronate de familia lui Voiculescu.
De altfel, unii cotizanţi acuză că sindicatul condus de Dogaru a devenit o anexă a unor partide politice. Mircea Dogaru este ginerele generalului Vasile Petruţ, fost şef al Grănicerilor. Acesta a activat, ulterior, la Departamentul Propagandă, sub comanda lui Ilie Ceauşescu, unde şi-a adus şi ginerele.
Preşedintele SCMDRR a fost făcut ofiţer "la apelul bocancilor", după ce, în 1979, a absolvit Facultatea de Istorie din Bucureşti. Până în 1982 a lucrat ca istoric militar la Centrul de Studii şi Cercetări. Apoi, până în 1988, a fost istoric la Consiliul Politic Superior.
După Revoluţie a mai fost, printre altele, cercetător ştiinţific, la Editura Militară şi în cadrul Direcţiei Siguranţă Militară.”
Indraznesc acum sa intuiesc mult mai mult :sigur s-a pensionat la o varsta,poate sub 45 de ani;are pensie destula,fara s-o si merite (doar s-a strecurat prin armata in spatele socrului-general!)-ultima lege este oricum mai echitabila,desi nu perfecta; s-a instalat pe un post din care ar putea sa suga din fondurile colectate (1 milion de membru anual!-la Slatina sunt 230 membri) si din sponsorizari anteniste!.
Ieri am vorbit cu un alt fost coleg care ma invita sa merg azi la Bucuresti,sa tzip impotriva guvernului si a presedintelui,adica a acelor care,cu stangacii,incerca in sfarsit, sa faca legi echitabile.Mentionez ca acestui coleg,dupa revizuire,i-a fost marita pensia cu vreo 2 milioane!!!.Ce o mai cauta acolo e greu de inteles!.De ce poti dori RESTAURATIA comunistoida???. Greu de inteles si totusi simplu: esti manipulat de adevaratii sforari,care stau in umbra,iar ochii mintii ti-au obosit!.
In spatele protestelor justitia isi face de cap.Tocmai tergiverseaza procesele lui bombonel.Intai luand in discutie autorecuzarea unei judecatoare din complet pe motiv ca e colega cu acesta,evident,neaprobandu-i-se retragerea!!!!,iar ieri prin simpla neprezentare a altui judecator la sedinta!!!. Sunt asteptati protestatarii sa-l dea jos pe Basescu si Boc,pentru a se finaliza dosarele coruptilor adevarati.Si,sa nu uitam: cauza lor e demna si salvatoare natziei: cat ne-ar costa,din banii obtinuiti cu sudoarea noastra,daca i-am tine zeci de ani in puscarii pe cei corupti???.Am pune in pericol chiar fondurile UE si FMI!!!.Mai bine ii lasam liberi,zburdand ca mieluseii peste Cornu! Cine le-ar mai numara ouale,daca ei insisi n-ar mai face-o?.La lupta,vechi,si totodata noi,TOVARASI! Victoria va fi a nostra,fara ca aceia care o vor aplauda sa simta asta!.

Musafir

#1039

2012-02-02 13:39

trebuie facut ceva cu tara asta si mai ales cu nesimtiti care ne conduc sint multi care in 89 nu aveau bani de tigari si acum siau cumparat munti fabrici si totul numai prin minciuna si furt
Ardeleanu

#1040 Un lucru simplu si aplicabil imediat.

2012-02-02 13:41

Nimeni nu spune sau cere, un lucru simplu: Afara din opulenta si sfidatoarea CASA A POPORULUI, consumator cat un mare oras al Romaniei si nu numai, macar atata economie sa faca, fiecare cu o Dacia Logan si cheltuielile legate de ea in totalitate din buzunarul propriu, nu cu avioane, masini bengoase, sa mearga cu trenul, sa inghete in el, sau sa transpire in el, sa li se batuceasca fundul calatorind spre slujba lor cea ravnita, asa ca la omul necajit si amarat, vai de mama lui, atunci am crede ca poate s-ar trezi la realitate si ar simti intradevar ca "AU SI EI CRIZA". Un buget de criza si pentru ei, nu de zeci si sute de milioane de euro pe an. De ce sa suferim si sa strangem din dinti numai "noi prostimea". Sa se dimensioneze parlamentul prin legi, prin Constitutie, cum vor ei, de asa maniera sa incapa inapoi in vechiul palat al Parlamentului din MITROPOLIE, pentru ca populatia ROMANIEI este mai mica decat pe vremea raposatului si atunci era perfect. Toti sa aiba un salariu de 15oo lei pe luna , fara indemnizatii, alte sporuri, smecherii, sa-si puna si banii lor la cheltuiala ca au furat destul, cine nu vrea, sa plece invirtindu-se, sa vezi atuncea demisii, de bunavoie si nesiliti de nimeni, ar fi alegeri anticipate imediat, fara mare zarva si atat, pana cand va trece "CRIZA" si asta nu oricum, PRIN LEGE, votata tot de ei. Oho!! si cate nu ar mai fi, chestii simple la indemana, hai sa ne mai gandim...

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-02-02 13:49



Musafir

#1042

2012-02-02 13:50

oameni buni....dacà vine REGELE MIHAI.....umflatii àstia . de politicieni......toti dispar ....li se va confisca AVERILE ...si vor fi JUDECATI.....(de asta fug àstia de REGE)........

Musafir

#1043

2012-02-02 13:51

Toti care au contribuit direct sau indirect la instrainarea bagatiilor Romaniei in detrimentul poporului roman sa plateasca

Musafir

#1044

2012-02-02 15:53

Din mosi stramosi am fost si suntem un popor asuprit un popor de fraieri ne meritam soarta TRAIASCA HOTIA SI SMECHERIA .Hotii si banditii au bani Fraierii stau si urla prin piete JOS BASESCU dupa ce l au votat......... TRAIASCA DEMOCRATIA.Am ajuns sa nu mai credem pe nimeni si nimic ne am salbaticit toti viseaza munti de bani castigati peste noapte UN POPOR DE LUSERI!!!!!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#1045

2012-02-02 16:27

Este timpul pentru o schimbare majora, in Romania, pe plan politic in primul rand, apoi pe plan economic.
scarface

#1046 Re:

2012-02-02 16:31

#7: -

dai vrabia din mana pe cioara de pe gard... asta da schimbare; chiar dece vrei sa schimbi un lucru facut cu atata migala...?


Musafir

#1047 Realitatea...

2012-02-02 16:37

Oameni buni, fitii realisti!!! Oricine va venii la putere, tara tot nu va iesii din criza.
Eu sunt de parere ca ar trebui sa ii lasam pe cei de acum sa-si termine mandatul si la alegerile viitoare sa fie alesi oameni mai potriviti.Este greu sa faci modificari atat de masive intr-un timp atat de scurt.
Ca sa mearga tara bine,ministrii care vor veni ar trebui sa aibe studii superioare aferente posturilor pentru care vor candida, astfel vor fi pregatiti sa ia decizii corecte si specifice.

Musafir

#1048

2012-02-02 16:51

să se facă publice toate aşa zisele privatizări dosarele de licitaţii pe care nici dna nu-i în stare încă să le obţină şi regiile aşa zise autonome de unde obţin atâţia bani vezi loteria rom.şamd.aici să se uite băse. şi ar găsi bani de pensii şi salarii fără înprumut de la fmi dar poate nu vrea să vadă de ce nu le pune şi lor pe cap o comisie de asta de control că slavă Domnului a înfiinţat destule cu graşi de ăia care moţăie în câte un fotoliu confortabil pe câte un salariu a câte zece oameni de rând pt. ăştia şi mulţi alţii ca ei de unde are băse bani vă întreb!!

Musafir

#1049

2012-02-02 17:52

PENTRU CA ROMANIA SA PROSPERE DIN PUNCT DE VEDERE ECONOMICO-POLITIC SI SOCIAL TREBUIE SA URGENTEZE REGIONALIZAREA POLITICO-ECONOMICA

Musafir

#1050

2012-02-02 18:29

se simte "mirosul" schimbarii !