Sanctionarea Antena3, OTV, Realitatea TV , Romania TV


Musafir

/ #87

2012-01-31 15:40

Ne-au otravit sufletul noua celor maturi dar incercam, pe cat putem, sa fim realisti, sa nu judecam doar dintr-o informatie; am invatat deja ca multe lucruri par cumva si, daca sondezi mai adanc, apar altcumva; am mai invatat ca exista intotdeauna un interes la mijloc la aceste televiziuni si criza ne-a aratat ca jurnalistii au devenit sclavi ai celor cu interese pentru ca s-au inhamat la credite pentru ca li s-a oferit mirajul unei lumi cu lux si cockteiluri si, pentru astea, si-au vandut sufletul.
Dar tinerii din 90 au ajuns acum oameni maturi si, daca au avut o educatie solida ( cam rar), au ramas verticali, daca au fost niste chiulai, au compensat competenta cu slugarnicie; e nevoie de oameni fara un profil moral sanatos ca sa faci asa ceva, fara mama, fara tata dar nu orfan. Tinerii de azi, cei ce ies de pe bancile liceului acum, au iar un model negativ de urmat si, in loc sa fie incurajati sa isi stabileasca niste tinte in viata, ei sunt ajutati sa nu aiba nici un vis; eu cred ca "visul american"nu se referea la visul de a pleca in America, asa cum multi dintre noi am crezut, ci la visul pe care ti-l propui de mic si pe care il urmezi mereu, fara sa te abati si pe care il realizezi mai curand sau mai tarziu. Acest vis nu reprezinta nimic pentru educatia de azi, nici acasa, nici la scoala nu se urmareste acest lucru care, dupa parerea mea, reprezinta coloana vertebrala pe care un om isi croieste destinul. Deci numai benefice nu sunt aceste practici ale televiziunilor mentionate mai sus.