Impotriva fracturării hidraulice a gazelor de șist în ROMÂNIA


Musafir

/ #41

2012-01-31 10:59

Dezastrul de la Rosia Montana se multiplica si iata, ajunge si in judetul Vaslui. Din dosul paravanului mincinos al locurilor de munca, cu care ii prind de nas pe romanii flamanzi, strainii, in cardasie cu criminalii de la putere, ne aduc moartea. A noastra si a copiilor pe care i-am adus pe lume.
Urmeaza sa ne spuna ca exploatarile vor fi facute in siguranta, ca totul e sub control, ca respecta normele. Ne vor canta celebrul refren al locurilor de munca in clipuri publicitare pentru care vor alege cativa amarati ai locului, dornici sa-si vanda si copiii pentru o bucata de paine. Vor face totul ca sa ne castige bunavointa.
Si cand vor termina, isi vor umple buzunarele cu bani, ne vor intoarce spatele si vor pleca fericiti la familiile lor carora, nu-i asa, le vor putea asigura un trai lipsit de griji. Vor avea destui bani cat sa traiasca in locuri mai putin poluate, sa respire aer curat si sa-si creasca copiii departe de maini criminale (ca ale lor). Noi vom ramane tot aici, cu casele ruinate, pe pamantul mustind de substante radioactive, iradiati si, la un moment dat, bolnavi de cancer. Dar nu-i asa ca r vom muri fericiti ca vezi, Doamne, am avut si noi odata niste locuri de munca bune de tot: ne-am vandut sanatatea, ne-am vandut viata si am parjolit totul in urma noastra. Bune locuri de munca!