Apel pentru Schimbare Adevărată!


Musafir

/ #120

2012-01-25 16:56

NU CREDEAM SA-NVAT A IUBI VREODATA…DICTATURA!
In ziua de azi nu ne-ar fi greu sa sesizam cat de grosolana e manipularea.Nu ne lasa insa starea de comoditate si gandirea alterata.E mai comod sa “gandim” prin intermediul antenelor,create din valuta CRESCENT si a (i)REALITATILOR,indopate pe aripile VANTULUI,camuflate cu ELAN sau GHITA (ultimul nume apartine unui porc,dupa cum stiti ca i se mai spune acestui animal de curte dabuleniana).
Nu-i iubesc deloc pe extremisti,dar,de la unul de-al lor,am retinut,cu multi ani in urma,un mare adevar: comunismul va disparea numai dupa ce vor muri trei generatii consecutive (ultima,cea traitoare in communism, si copiii si nepotii acesteia!!!).As face eu o mica corectie: e valabil acest lucru doar pentru familiile obisnuite;nomenclaturistii vor pieri (din punct de vedere al metehnelor comuniste,dupa mai mult de trei generatii).
Cei mai multi dintre romani n-au “timpul” necesar discernamantului pentru ca niciodata n-au fost ajutati in acest sens,nici de catre familie,nici de catre scoala si societate si, nici nu se obosesc sa lectureze si mai ales sa aseze invatatura ca fundament al gandirii proprii.
Nu-i asa ca suntem indurerati de soarta miliardarilor de carton,a revolutionarilor trisori,a medicilor si profesorilor corupti?. Cum nu-i asa,cand aderam la “lupta” lor pentru privilegii ce se anunta pierdute?. Ma vad obligat sa reiterez precizarea ca observatiile mele nu privesc in totalitate castele la care am facut si voi mai face referiri,ci ele au ca punct de plecare atitudinea unor personaje reale,cunoscute de mine,si nu pe toti militarii,profesorii,medicii,jurnalistii…,iar in ceea ce priveste revolutionarii,acestia nu exista de fapt…exista doar mortii,ranitii si urmasii acestora…si…declansatorii (nu ma indoiesc de faptul ca statele din care au provenit declansatorii evenimentelor i-au recompensat pe acestia,evident,tot pe spinarea noastra!).
Pe de alta parte nu cred ca sunt putini aceia care-si amintesc cine sunt parintii si ce-au facut acestia in comunism,ai odraslelor ajunse acum in fruntea bucatelor.Asa cum eu stiu pe tatal unui ziarist cu ceafa groasa,indopat in copilarie cu bunatati inaccesibile clasei muncitoare, dar provenite din sudoarea ei,precum:lapte praf MILUPA,bomboane vietnameze,ladite cu capsuni,legume de tot soiul,ori salamul de Sibiu,curcanul sau gasca saptamanala,frumos ambalata in pungi de catre nea Toader,numai de pus la cuptor….si,toate,fara sa-ti pui in pericol banii personali!-sunt convins ca si parintii vostrii,ai celor mai tineri,v-ar putea povesti destul,pentru a va feri de eroarea pe care poate ati facut-o macar o data in viata,votand pe iliescu si camarila securisto-comunista,adica pe ilustrii privilegiati.Cum sa nu-l slujeasca pe motanul FELIX, acest fiu?;doar au aceeasi fibra!.E pe deplin meritata sustinerea noastra!Deci ,la lupta!
Dar avem atat de multe alte lucruri de sustinut,incat numai uniti si impanzind strazile vom invinge!
Iesiti sa-l sustinem pe amaratul de revolutionar care in decembrie ’89,era plecat din tara,revenind cand a fost nevoie sa se treaca in monitorul oficial ca revolutionar si primind doar 500 m2 teren intravilan,un spatiu comercial si cei circa 600 de euro lunar! Pe viata! Din ce sa supravietuiasca bietul de el!.Dictatorul de BASESCU,impreuna cu BOC,secondati de ELENA UDREA si restul guvernului de ‘neispraviti’,nu se vor multumi doar cu taierile beneficiilor acestei caste,ci,ataca si fibra armatei romane,(cica ramasa fara grade!-recunosc ca aici sunt si eu”privilegiat”,nedegradandu-ma nimeni,ba mai posed si livret militar,fara modificarea gradului-sic!!!). Mai ales,asa-zisii aparatori de drepturi ale umanitatii,saltimbancii:razvan dumitrescu,mircea badea,radu tudor,gadea,grecu,baba zoe,sau cel cu “vorbe grele”,chiar si mircea dinescu,stelian tanase,ca sa nu mai vorbim de marele maestru chirieac ori ciuvica…oare acestia stiu sa citeasca o decizie de pensionare a militarului caruia dictatorii i-au redus pensia cu 13 milioane lei?.Cat or fi avut inainte? 15?,20?. O fi ramas,saracul,cu 2 milioane? Sau,numai cu 7? Ori 40,45,60,80?.Cati ani o fi lucrat sau “stat” in armata? S-a pensionat la 55 de ani? Sau la 37,40,45?. Pana nu vad cine le-a dat diploma de jurnalisti nu cred ca acestia stiu sa citeasca;numai dom’profesor felix ii poate scoli atat de riguros!
Sunt sigur ca si medicul pe care l-am vazut si eu venind la farmacie sa incaseze banii pe medicamentele aduse spre vanzare,(cam de 16 milioane intr-o luna!),e total impotriva dictaturii de a da socoteala,cui?.Aceluiasi nenorocit guvern si presedinte!.Sa-l ajutam si pe el sa-si poate creste suma primita pe langa asa de micul lui salariu!.De ce sa ne abandoneze dupa moartea noastra? Mai putem “supravietui’ in retetele lui! Dictatorii nu ne lasa nici morti;cica vor sistem controlat!.Asta ne mai trebuie noua!.
Tot la sanatate a mai aparut o..mihaila,frumusica la chip,dar hidoasa,gaunosa in rest.Ne intreba daca stim ca noua lege nu mai asigura copiii celor care nu au serviciu,cand de fapt ea nu stia ca, pana la varsta de 18 ani sunt asigurate toate persoanele,fara conditii; ca si asistenta de urgenta,asigurata tuturor cetatenilor.Halal conducatoare de grup medical!!!.
Anul trecut nu s-au simtit deloc bine nici profesorii.O nesabuita lege a invatamantului i-a obligat la un bacalaureat cat mai cinstit.Cine mai da bani unui supreveghetor sau corector care sta sub camerele de supraveghere?.(Despre meditatii,mucles!).Si daca dictatorilor le vine ideea de a-i mentiune si pe profesori la scoala timpul de 8 ore,pregatindu-si orele viitoare sau dand meditatii gratuite,in locul celor 18 ore saptamanal? 18 ore e déjà tare mult; s-ar impune reducerea cifrei la 8,nu? Da,dar zilnic!!!!.
Tragedia natiunii vine mai ales de la faptul ca tinerii invata ca pot trai fara munca,asistati de statul paternalist,slujind vechii si noii privilegiati,cu precadere aciuati in partidele de stanga si stangiste,fara bagare de seama.
2012 este un an crucial cu adevarat!.Cei care au votat macar o data pe iliescu si ai lui ar trebui sa se abtina de la ‘restaurarea” acelorasi! Daca schimbare inseamna nastase,hrebenciuc,abramburica,procuroarea comunista norica,hasoti,felix,andon,vantu,geoana,etc…si ultimii pe lista: ponta si antonescu (ei chiar sunt la capatul sforilor!), EU MA SEPAR, SI…IUBESC DICTATURA! VAI DE CEI CE POT APLAUDA DUPA ALEGERI VICTORIA ALTORA CA FIIND A LOR,CAND DE FAPT LE VA FI INFRANGERE!!!.
VREM RESTAURATIE COMUNISTOIDA!

Daunazi,ii spun unui fost coleg ca,eu,nu cred ca presedintele sindicatului militarilor a absolvit scoala militara de ofiteri. Ma contrazice,sigur pe el.Raman sceptic si fara sa cred ca m-a parasit flerul.Astazi gasesc in presa confirmarea:” colonelul în rezervă Dogaru este un apropiat al PC, el fiind prezent, pe 3 aprilie anul trecut, la congresul acestei formaţiuni politice. Dogaru este deoseori prezent şi la Antenele patronate de familia lui Voiculescu.
De altfel, unii cotizanţi acuză că sindicatul condus de Dogaru a devenit o anexă a unor partide politice. Mircea Dogaru este ginerele generalului Vasile Petruţ, fost şef al Grănicerilor. Acesta a activat, ulterior, la Departamentul Propagandă, sub comanda lui Ilie Ceauşescu, unde şi-a adus şi ginerele.
Preşedintele SCMDRR a fost făcut ofiţer "la apelul bocancilor", după ce, în 1979, a absolvit Facultatea de Istorie din Bucureşti. Până în 1982 a lucrat ca istoric militar la Centrul de Studii şi Cercetări. Apoi, până în 1988, a fost istoric la Consiliul Politic Superior.
După Revoluţie a mai fost, printre altele, cercetător ştiinţific, la Editura Militară şi în cadrul Direcţiei Siguranţă Militară.”
Indraznesc acum sa intuiesc mult mai mult :sigur s-a pensionat la o varsta,poate sub 45 de ani;are pensie destula,fara s-o si merite (doar s-a strecurat prin armata in spatele socrului-general!)-ultima lege este oricum mai echitabila,desi nu perfecta; s-a instalat pe un post din care ar putea sa suga din fondurile colectate (1 milion de membru anual!-la Slatina sunt 230 membri) si din sponsorizari anteniste!.
Ieri am vorbit cu un alt fost coleg care ma invita sa merg azi la Bucuresti,sa tzip impotriva guvernului si a presedintelui,adica a acelor care,cu stangacii,incerca in sfarsit, sa faca legi echitabile.Mentionez ca acestui coleg,dupa revizuire,i-a fost marita pensia cu vreo 2 milioane!!!.Ce o mai cauta acolo e greu de inteles!.De ce poti dori RESTAURATIA comunistoida???. Greu de inteles si totusi simplu: esti manipulat de adevaratii sforari,care stau in umbra,iar ochii mintii ti-au obosit!.
In spatele protestelor justitia isi face de cap.Tocmai tergiverseaza procesele lui bombonel.Intai luand in discutie autorecuzarea unei judecatoare din complet pe motiv ca e colega cu acesta,evident,neaprobandu-i-se retragerea!!!!,iar ieri prin simpla neprezentare a altui judecator la sedinta!!!. Sunt asteptati protestatarii sa-l dea jos pe Basescu si Boc,pentru a se finaliza dosarele coruptilor adevarati.Si,sa nu uitam: cauza lor e demna si salvatoare natziei: cat ne-ar costa,din banii obtinuiti cu sudoarea noastra,daca i-am tine zeci de ani in puscarii pe cei corupti???.Am pune in pericol chiar fondurile UE si FMI!!!.Mai bine ii lasam liberi,zburdand ca mieluseii peste Cornu! Cine le-ar mai numara ouale,daca ei insisi n-ar mai face-o?.La lupta,vechi,si totodata noi,TOVARASI! Victoria va fi a nostra,fara ca aceia care o vor aplauda sa simta asta!.