Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!
Musafir |
/ #1220 Re: Re:2012-01-05 21:08BAi omule nu intelegi ca aceasta concurenta exista deja pe piata?Numai ca sunt putini cei care isi permit apelarea unei ambulante private si cazarea la un spital de lux.Omul a spus daca ai urmarit discutiile ca nu se poate concura serviciul de urgenta daca intelegi asta.Nu a spus ca nu e de acord cu infiintarea unor clinici private.Iti mai dau textul inca odata: Noul proiect de lege a sanatatii agita spiritele in coalitie, chiar inainte sa devina public. Una din transformarile majore vizeaza deschiderea urgentelor pentru furnizori privati. Acest fapt e contestat vehement de creatorul serviciului SMURD in Romania, secretarul de stat Raed Arafat. Presedintele Traian Basescu l-a numit cel mai mare opozant al reformei. Noua lege modifica inclusiv medicina de urgenta, asigurata in prezent DOAR de stat. Sistemul devine astfel deschis tuturor furnizorilor privati. SMURD-ul si ambulantele judetene vor concura cu privatii, pentru obtinerea finantarilor de la stat. Vor castiga acele firme care promit pretul cel mai mic pentru o interventie. Medicul Raed Arafat contesta interventia privata in urgenta si spune ca se va alege praful atat de SMURD, cat si de ambulantele publice judetene. Aceasta pozitie transanta a atras o replica pe masura din partea presedintelui tarii. Ministrul sanatatii a incercat sa aplaneze aceste discutii, precizand ca, indiferent de schimbari, tot statul va fi cel care va gestiona serviciul de urgenta. Adeptii proiectului spun ca, prin introducerea privatilor, va fi incurajata concurenta. Particularii pot credita sume importante, cu care sa cumpere salvari si sa-si utileze propriile camere de garda. Contestatarii avertizeaza ca furnizorii privati nu au totusi resurse fizice si experienta pentru a se integra rapid in sistem. Fiecare ambulanta privata are dispecerat propriu, asa ca va lipsi o coordonare unitara. Marea schimbare vizeaza insa aparitia caselor de sanatate private. Acestea vor gestiona contributiile salariatilor si pensionarilor la bugetul de stat. In baza acestor contributii, asiguratii vor primi un pachet minimal de servicii: urgente, profilaxia bolilor si tratamentul suferintelor cronice. Proiectul de lege va fi publicat pe site-ul ministerului pana la finele anului. Oficialii incearca sa ne linisteasca - situatiile de urgenta si cateva categorii speciale, precum copiii si cei care sufera de boli cronice, vor avea in continuare tratament platit de stat. Dar dincolo de aceste cazuri, intervin asigurarile voluntare suplimentare. Adica pacientul va sta la aceeasi masa cu asiguratorul privat, avand in fata dosarul sau medical. De pilda, in caz ca este hipertensiv si se teme ca va avea nevoie des de investigatii la inima, va cere un pachet tintit pe aceasta afectiune. Iar casa privata de sanatate ii va cere, sa zicem, 20 de euro pe luna. Daca pretul i se pare mare isi poate incerca norocul la o alta casa de asigurare.
|
|
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
Anularea cetateniei Române persoanelor din Republica Moldova
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Cerem investigarea suspiciunilor de fraudare a alegerilor și renumărarea voturilor – respectați democrația!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
Susținem desemnarea lui Ilie Bolojan ca Prim-Ministru al României
LIBERTATEA de EXPRIMARE
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Salvați cei trei pui de urs orfani de pe Transfăgărășan!
Salvăm Casa Dinu Lipatti
APEL „Salvați Sala CUB”, Teatrul Național Iași
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Salvați cei trei pui de urs orfani de pe Transfăgărășan!
1041 Creat: 2025-07-06
Salvați cei trei pui de urs rămași orfani pe Transfăgărășan!
603 Creat: 2025-07-04
Vocea directorilor de școli: Cerem Schimbare și Respect!
829 Creat: 2025-07-06
GRATIERE 2025
24870 Creat: 2025-02-03
Mamele aflate în concediu de creștere a copilului TREBUIE să rămână asigurate medical!
270 Creat: 2025-07-05
Spune NU festivalurilor zgomotoase pe Arena Națională!
163 Creat: 2025-07-06
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
184 Creat: 2025-07-02
Cerem demiterea lui Florin Talpan din funcția de jurist al CSA Steaua București
1416 Creat: 2025-06-28
Scaunul Auto pentru Copii si Centura de Siguranta Salveaza Vieti!
14944 Creat: 2021-04-05
Drept la sănătate pentru mame și soții casnice – păstrați coasigurarea!
82 Creat: 2025-07-04
Eliminarea Evaluării Naționale și introducerea principiului de proximitate obligatorie în învățământul românesc
40 Creat: 2025-07-06
Semnam pentru a ne alege prin vot democratic Avocatul Poporului si cei 9 Judecatori ai Curtii Constitutionale!
22052 Creat: 2025-05-26
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
4194 Creat: 2025-06-14
Referendumul pentru demiterea Preşedintelui României Nicusor Dan
12729 Creat: 2025-06-04
STOP uciderea ursilor !!!
433 Creat: 2024-07-16
Nu penalizați maternitatea: respingeți plata CASS impusă mamelor în CCC
52 Creat: 2025-07-05
Stop abuzului față de puiul de ligru de la grădina „Arca lui Noe”!
338 Creat: 2025-06-28
Legalizarea petardelor de ți le bagi în cur
15 Creat: 2025-07-05
Susțin astrologia în România
73 Creat: 2025-07-05
Vrem apă potabilă în satul Pintic, municipiul Dej!
13 Creat: 2025-07-04