Petitie impotriva maririi tarifelor notariale

Alex M.

/ #125 Ref. tarife

2011-12-22 13:29

Problema nu este neapărat asociată tarifelor notariale, care se tot duc în sus..., ci a tarifelor traducătorilor şi birourilor, care se tot duc în jos. De ce? Din lipsă de lobby făcut de asociaţiile de profil, din lipsă de solidaritate şi din cauza condiţiilor prea laxe (a se citi aiurea!!!) de autorizare impuse de MJ. Chiar dacă ne solidarizăm toţi cei care au semnat această petiţie să nu lucrăm sub x lei, vor exista mult mai mulţi care vor ieşi pe bandă de la fabrica de autorizări a MJ şi care vor dori să intre pe piaţă practicând tarife foarte mici. Problema trebuie rezolvată la vârf, la MJ, cu examene mai dure, astfel încât cei care devin autorizaţi să fie cu adevărat competenţi şi să aibă o bază pentru a cere tarife mai mari. Spre exemplu, am aflat că în Austria, dacă vrei să fii traducător autorizat pe domeniul juridic, ai un manual special pentru noţiuni de drept şi dai examen din el şi apoi examen de limbă. Poate colegii traducători de germană ştiu mai multe pe tema asta. Trebuie să recunoaştem că foarte mulţi traducători autorizaţi sunt slabi şi traduc aiurea, pentru că orice absolvent de liceu sau de o altă facultate care ştie un pic de engleză (de exemplu) şi merge cu un dicţionar în pungă la examen poate deveni autorizat. Şi nu doar traducător, ci şi interpret!!, care este o cu totul altă meserie! Deci după părerea mea, problema este foarte complicată şi ramificată şi în afară de un lobby puternic al asociaţiilor traducătorilor şi interpreţilor, solidarizate, pe lângă autorităţi, nu văd altă soluţie. Scuze dacă am călcat pe bătături pe cineva!