Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!
Oltchim își cere falimentul |
/ #51128 Oltchim își cere falimentul2019-04-24 15:40Consorțiul de administratori judiciari ai Oltchim S.A., Rominsolv și BDO Business Restructuring, anunță că a depus în data de 23.04.2019 la Tribunalul Vâlcea, în dosarul nr. 887/90/2013, Raportul privind stadiul de implementare a planului de reorganizare a activității combinatului prin care se solicită instanței să ia act că durata de implementare a planului de reorganizare a expirat la data de 22.04.2019 și să dipună deschiderea procedurii falimentului față de Oltchim S.A. Unitatea de la Rm. Vâlcea a intrat în insolvenţă în 2013. Planul de reorganizare a prevăzut vânzarea de active, care au fost împărţite în 9 grupe, iar Chimcomplex a depus o ofertă angajantă pe 6 iulie 2017 pentru cinci grupe de active, plus a şasea parţial. Pe 18 decembrie 2017, oferta Chimcomplex a fost aprobată de Adunarea Creditorilor.
La finele anului trecut, Comisia Europeană a cerut statului român să recupereze de la combinatul vâlcean datorii anulate în valoare de 335 milioane de euro. Conform unui comunicat, CE a constatat că, de la privatizarea eșuată a Oltchim, în septembrie 2012, acesta a beneficiat de ajutoare incompatibile. „De-a lungul anilor, Oltchim a beneficiat de anularea unor datorii publice semnificative ca valoare. În urma investigației am constatat că măsurile respective au conferit societății un avantaj economic neloial, încălcând normele UE privind ajutoarele de stat, avantaj pe care România trebuie să îl recupereze în prezent. În același timp, vânzarea majorității activelor Oltchim în condițiile pieței poate asigura un viitor durabil pentru activitățile economice ale societății, fără a fi nevoie de sprijin public suplimentar”, a afirmat Margrethe Vestager, comisarul responsabil cu politica în domeniul concurenței. După ce procesul de privatizare a eșuat în 2012, la începutul lui 2013, combinatul a intrat în insolvență. Conform avocatului Gheorghe Piperea, șeful Rominsolv, ștergerea datoriilor în cadrul insolvenţei este o procedură care se aprobă prin hotărâre judecătorească și că măsura nu trebuie notificată sau avizată de Comisia Europeană dacă este aprobată în cadrul procedurii insolvenţei. „Acordarea de ajutoare de stat este o acțiune administrativă, nu este o decizie a instanței”, a spus Piperea.
Bruxelles-ul a invocat faptul că nu i-a fost notificat niciun plan de restructurare. În plus, Comisia a constatat că nu a existat nicio contribuție vizibilă din partea investitorilor la costurile de restructurare ale societății. Prin urmare, Comisia a concluzionat că finanțarea publică acordată de România societății Oltchim, de aproximativ 335 de milioane euro plus dobânzi, este incompatibilă cu normele UE privind ajutoarele de stat și trebuie să fie recuperată de România. De asemenea, a spus că niciun creditor operând în economia de piață nu ar fi fost de acord să anuleze datoriile existente ale Oltchim sau să continue furnizările către această societate în condițiile în care Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului și alți creditori aflați în proprietatea statului au făcut-o în 2015.
Piperea a spus că aceasta este o „prostie sinistră” pentru că toți creditorii privați ar fi fost interesați de reorganizarea societății nicidecum de faliment. „În cazul reorganizării, creditorii și-au recuperat banii, fapt ce nu s-ar fi întâmplat dacă Oltchim ar fi dat faliment. Falimentul ar fi însemnat disponibilizarea a 3.000 de angajați, precum și afectarea altor 20.000 de locuri de muncă de la alte companii. Cel mai grav, ar fi dispărut cheltuielile cu ecologizarea, de 400 milioane de euro. Cine le-ar fi plătit acești bani. Insolvența a salvat CET Govora și 60% din economia județului Vâlcea”, a declarat avocatul.
Gheorghe Piperea a mai spus că Oltchim nu are de unde să dea suma respectivă pentru că a plătit toți banii către creditori, conform planului de reorganizare. Există un activ, platforma petrochimică Bradu, care se află în proces de vânzare. „Aș fi tare bucuros să iau 80 de milioane pe tot ce mai are acum Oltchim”, a afirmat Piperea. Acesta a ținut să precizeze că vânzarea a 60% din Oltchim către Chimcomplex, proces încheiat recent, nu va fi afectată.
|
|
DEMISIA IOHANNIS ȘI JUDECATORI CCR
Cerem pedepsirea maxima si urgenta a criminalului Geantimir Sorin
Suspendarea celor 9 judecatori ai CCR
Ilie Bolojan – președintele de care România are nevoie!
Repararea Căii Ferate Bârlad - Chiraftei
Salvăm Casa Dinu Lipatti
NU taxa speciala dezvoltare urbana Sector 4
Cerem ARESTAREA criminalului care a legat și târât cu mașina un animal nevinovat!
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Mariti amenda pentru taierea copacilor din Bucuresti
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Cerem pedepsirea maxima si urgenta a criminalului Geantimir Sorin
57637 Creat: 2025-04-22
Cerem ARESTAREA criminalului care a legat și târât cu mașina un animal nevinovat!
26152 Creat: 2025-04-16
APEL: Un vot util pentru România europeană, fără corupție și extremism
4295 Creat: 2025-04-24
În sprijinul introducerii Religiei-Cristianism-Ortodocie ca disciplină obligatorie în școlile din Bulgaria.
10584 Creat: 2025-02-13
Două sensuri giratorii pentru siguranța rutieră în Tărtășești - la intersecțiile DN7 cu Strada Dentaș și Strada Mircea cel Bătrân
622 Creat: 2025-04-24
Semnaturi pentru pedepsirea celui care a batut vacile in Sibiu
600 Creat: 2025-04-24
Respectarea mandatului doamnei director a Teatrului ,, Toma Caragiu " Ploiești
515 Creat: 2025-04-28
Apel național: „STOP umilirii medicilor! Sistemul medical românesc în pragul colapsului! Respectați Legea Salarizării și salvați sistemul medical!”
280 Creat: 2025-04-30
Montare semafor treceri pietoni DN3 oraș Pantelimon
210 Creat: 2025-04-30
Petiție pentru atribuirea denumirii „Nicolae FILIP (n.1914-d.2008, jurist și francmason)” unei străzi din Municipiul București
196 Creat: 2025-04-25
Reducerea volumului clopotelor bisericii Ortodoxe Româna Lipova
179 Creat: 2025-04-26
GRATIERE 2025
15808 Creat: 2025-02-03
Salvăm Animalele din Grădina Zoologică Rădăuți! Cerem condiții decente și respect față de viață!
171 Creat: 2025-04-28
IUS-Lubrifin - parcul din inima Brașovului. Cerem Consiliului Local demararea unui referendum. Semnează petiția!
5764 Creat: 2024-11-02
Memoriu profesori suplinitori calificați
510 Creat: 2025-02-25
2 zile libere plătite lunar femeilor aflate la ciclu
475 Creat: 2025-04-17
Cersetorul care drogheaza cainii pentru cersit !
351 Creat: 2025-04-18
Salvam Dealul Lempes, rezervație naturală în Brasov
506 Creat: 2025-04-18
Opriți mascarada democratică! Cerem o dezbatere liberă cu toți candidații!
88 Creat: 2025-04-24
Sanctionarea celor care instiga la ura, acte de violenta si crima împotriva animalelor
169 Creat: 2025-04-17