Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #1169

2018-07-16 21:24

Profesez aceasta meserie de aproape 20 de ani si nu a fost usor deloc deoarece orice participare la aceasta formare continua ce este necesara, a fost anevoioasa datorita unor costuri fantasmagorice, platibile dintr-un salariu de mizerie. Nu eram departe de o infirmiera sau o femeie de serviciu, am fost sustinuta de parinti si sotul meu pentru a realiza totul pana in prezent. Mi se pare ca in loc sa ne ajutam si sa ne sustinem unii pe altii nu facem decat sa ne ingreunam situatia cu si mai multe examene care nu sunt neaparat obiective deoarece experienta este esentiala si practic ea te formeaza ca profesionist. Oricum, orice formare si master se incheie cu un examen iar pe parcursul lor sustii o serie de examene, lucrari, etc. Nu mai suntem in facultate, ar fi normal sa evoluam si sa ne recunoastem experienta. Ar fi nevoie de o sutinere si de o colaborare mai stransa intre noi deoarece in toti anii de practica nu am primit ajutor si sustinere din partea nimanui si am cautat sa ma perfectionez, sa fac rost de materiale singura deoarece colegii carora le ceream ajutorul aveau un singur raspuns: nu stiu, nu am, imi pare rau. Sunt multe de spus: de la salariile mizerabile, la lipsa de apreciere a activitatii, la costuri uriase pentru orice curs, conferinta, etc.