Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #50647

2018-05-01 06:04

Domnii de la PCC SE mi-au propus sa colaborez cu ei si sa-i ajut sa preia controlul in OLTCHIM, facand majorare de capital la care sa participe numai actionari minoritari, statul neavand voie sa participe cu bani la majorarea de capital  conform OUG nr. 51/1998.
La unsocial de numai 8 milioane euro, cat are SC OLTCHIM, PCC SE devenea majoritar cu numai 4 milioane eur. Dupa ce devenea majoritar, urma sa se judece cu statul roman si sa ceara anularea datoriei pe care OLTCHIM o are societatea fata de stat. Am refuzat aceasta colaborare cu PCC. Rezultatul a fost ca mi-au cerut inlocuierea din Consiliul de Administratie si de la conducerea OLTCHIM prin convocarea A.G.A. in datele de 24/25.04.2008, 10/11.10.2008, 30.03.2009 si 09.10.2009.
Vazand ca am reusit sa mentin societatea in viata dupa oprirea furnizari de materii prime (Etilena si Propilena) de la Arpechim, PCC a inceput o campanie in presa de blocare a activitatii OLTCHIM, atat in presa din Romania, cat si in cea din strainatate.
Campania de presa a fost dirijata de catre Directorului de Dezvoltare al PCC SE, Wojciech Zaremba, si a continut declaratii de genul: - a€œPCC-SE anticipeaza falimentul OLTCHIMa€ si a€œPCC-SE a€“ OLTCHIM risca falimentul din cauya pierderilora€ (Ziarul bursa din 04.03.2009) sau a€œOLTCHIM risca falimentul prin strategia sa de investitii a€“ PCCa€ (publicatia ICIS a€“ News/16.03.2009).
Toata aceasta campanie de presa a dus la reducerea functionarii OLTCHIM la 25% din capacitate, ca urmare a faptului ca toti furnizorii nostri de materii prime s-au temut sa ne mai furnizeze materii prime fara garantii bancare.
Rezultatul a fost scaderea valorii societatii si pericolul de oprire a activitatii. A trebuit sa recurgem la trimiterea in somaj tehnic, la trimiterea la pensie a personalului care avea conditii desi majoritatea acestora mai aveau dreptul sa munceasca.
Crezind ca OLTCHIM este la pamant domnii de la PCC au inceput sa actioneze: a€œOferta cash pentru OLTCHIMa€ declara Wojciech Zaremba in ziarul Money Express din 10.03.2009, in care spune: a€œPCC a vandut in luna ianuarie divizia proprie de logistic PCC Rail catre Deutsche Bahn pentru 450 milioane euro, suma care ar putea acoperi integral datoriile OLTCHIM. Sumele obtinute din vanzarea diviziei de logistica sunt suficiente pentru OLTCHIM si suntem interesati sa preluam compania  cu banii cash, nu credite, nu garantiia€.....a declarat W. Zaremb dir. de Dezvoltare al PCC.