!!!! OPRITI Proiectul de OM care propune împușcarea a 1691 de animale!!!!

# 2033

/ #2041 Re:

2016-10-15 09:06

#2024

Ați întrebat, așa ca va răspund:

Dacă oamenii ca Dvs ar avea câștig de cauză, atunci chiar am pierde definitiv șansa sa mai întâlnim vreun animal sălbatic in natura, si noi si copiii noștri. In natura oamenii sunt pe teritoriul animalelor, nu invers. Spuneti ca unui vânător ii trebuie multă pregătire si multă cheltuiala pana sa împuște un animal, iar asta denota faptul ca e greu de găsit unul, nu???? Pentru ca animalele sălbatice prefera sa evite oamenii!!!!!  Vizavi de atacurile urșilor asupra gospodăriilor, e regretabil, dar tot din vina oamenilor e, din cauza distrugerii habitatului pe care spuneti ca-l protejați. Se taie masiv pădurile, se "recoltează" nu numai fructele de pădure, ci si animalele care intra in dieta urșilor si-a lupilor. Dvs dacă va este foame mergeți la supermarket, si dacă va plictisiți de carne de vita, optați pentru vânat, nu? Un urs unde sa se ducă? Si puteți compara prețul unui urs cu prețul unei vaci? Oamenii păgubiții ar trebui sa primească ajutor, dar nu plătește fiecare cetățean destul prin taxe si impozite care nu se reflecta nicăieri? Tot oamenii de rând trebuie sa plătească? Din miile de euro pe care le ia un vânător pentru un trofeu, câți bani i-a dat bătrânei care si-a pierdut singura vacă? Câți vânători au investit in amplasarea de garduri electrice pentru pastrarea animalelor sălbatice in arealul pădurilor? In familia mea a fost surprins un cioban la stana lui de un urs, dar nu l-a împușcat, ci l-a gonit cu cei doi câini ciobănești romanești înapoi in pădure. De doi câini a fost nevoie, nu de 30 de oameni cu urlete si puști. Am citit si comentariile unor gospodari cărora ursul le-a mâncat fructe din grădini, si nici ei nu vor omorârea ursului, pentru ca înțeleg foamea si disperarea. Mai spuneti la final si ca vânătorii sunt cei care au grija de animale, cei sportivi cu siguranța au grija ca sa aibă ce omorâ si vinde pe bani grei. Am văzut o știre cu doi angajați de la un ocol silvic prinși cu ursul omorât in mașină! Un urs pe care trebuiau sa-l protejeze. Orice alte cauze ar putea duce la extincția animalelor sălbatice, însă vânatul excesiv e cea mai rapida si eficientă cale de distrugere a lor. Asta vreți? Sa va plimbați prin pădure oricând, la orice ora, si in sezonul cand urșii ar avea pui, oriunde, fără nicio pregătire, fara echipment si fără bun simt, cu conștiința împăcată ca urșii se găsesc doar împăiați la Muzeul Naturii, la Zoo dupa gratii sau in poze? Vânătorii sportivi se autofinanțează singuri prin adjudecarea unei comori naționale, universale si atemporale, care nu le aparține, indiferent dacă achiziționează terenul cu pădurile sau nu.  De aceea noi sprijinim financiar lunar doar WWF, pentru ca ei sunt singurii care isi folosesc expertiza in domeniul animalelor sălbatice pentru a le salva, nu pentru a le distruge in folos propriu.