Avem nevoie de moase!


Musafir

/ #130

2016-08-31 20:50

Am semnat petitia pentru ca doresc sa am parte de moase pregatite ca in strainatate la urmatoarele nasteri (nu de asistente care te grabesc sa nasti mai repede si te someaza sa faci liniste si sa nu te misti), care sa ajute la cresterea numarului de nasteri naturale, de bebelusi alaptati de la inceput, nu dupa 12 ore, care sa nu te traga de mamelon si sa hotarasca rapid ca nu e lapte si e nevoie de formula, sa evitam epiziotomiile acolo unde nu sunt necesare si sa incercam sa scapam de impresia actuala ca bebelusii sunt ai spitalului, nu ai mamelor, pe durata internarii. O mama are nevoie de sustinere si intelegere din partea cadrelor medicale, nu de reprosuri si de indoieli asupra capabilitatii ei de a-si ingriji copilul. E valabil pentru orice pacient, indiferent de problema medicala, dar la nastere e cu atat mai important cu cat nici macar nu e vorba despre o problema, ci despre un eveniment natural, intr-o tara in care se mai si doreste cresterea natalitatii. Experienta mea e chiar din capitala, unde se presupune ca personalul e cel mai specializat (si este, dar mai mult la teorie decat la practica si empatie, bun simt).