Avem nevoie de moase!


Musafir

/ #109

2016-08-23 19:39

Am semnat aceasta petitie pentru ca in 2008 si in 2011 am nascut natural, insa precum un animal, intr-o maternitate de stat cu un medic celebru, cu foarte multi bani cheltuiti, cu urcat moasa cu coatele pe burta mea si impins copilul, cu rupt apa fortat, cu injectii care sa grabeasca nasterea si cu multi nervi pe mine pt ca am ales sa nasc natural si a fost nevoit sa stea dupa travaliul meu 23 de ore, chiar daca m-a averizat continuu toata perioada sarcinilor ca nu o sa imi mai revin dupa nasterea naturala, ca o sa imi plece barbatul, de acasa, etc... Am fost taiata si cusuta ingrozitor, cu recuperare foarte dificila... Pur si simplu consider ca un medic cu experienta de aprox 25 ani, devenit celebru si bogat doar din cezariene, NU STIE SA ASISTE O NASTERE NATURALA!
Am alaptat fff greu, doar pt ca mi-am dorit enorm si m-au indrumat prietenele prin telefon pt ca asistentele din maternitate se comportau pur si simplu de parca erau drogate sau bete. Le dadeam pur si simplu fiecareia de pe fiecare tura bani (si nu putini), cerandu-le doar sa ma cheme la bebe cand trebuie sa manance (nu mi-l lasau in camera cu mine, a stat la uv 5 zile) dar nu mi-l aduceau si nici nu ma chemau, spunandu-mi sa stau linistita ca mi-l aduc ele, apoi cand mergeam eu la el, imi spuneau senine ca au uitat, dar sa stau linistita ca a baut f bine laptele nan...

A treia nastere s-a intamplat in 2013 cu ajutorul dr Marius Romila pe care l-am cunoscut cu 3 zile inainte de termen, la o clinica privata unde moasa a avut multa rabdare si empatie, iar doctorul... Pur si simplu m-a bufnit plansul in hohote aducandu-mi aminte cat de usoara, placuta a fost aceasta a treia nastere, recupeararea, a doua zi stateam in fund, alaptam si credeam ca sunt anesteziata sau ceva pt ca nu mai treceam prin durerile infioratoare de la primele nasteri, cu care eram obisnuita...
Timp de 3 sarcini de la inceput pana la sfarsit am auzit numai amenintari si jigniri ca sunt nebuna, traiesc in evul mediu, ca nu ma voi mai reface niciodata, ca voi pierde urina tot restul vietii, etc
Cu cateva zile inainte de a 3 a nastere am realizat ca am un blocaj, ca mi-e groaza de nastere, nu puteam dormi, aveam cosmaruri, nu puteam accepta ca voi mai trece din nou prin tot chinul si am inceput sa caut in disperare, pana cand, cu ajutorul Claudiei Haim si fundatiei Crucea Alba, am aflat de dr Romila... Am suferit ff tare dupa a treia nastere, vazand diferenta, vazand cum este firesc si normal sa se intample...am simtit atunci nevoia sa ma razbun pe primul dr, sa ii fac rau, sa contribui la schimbarea sistemului, etc, insa cu 3 copii mici si bussines in dezvoltare, mi-a fost greu sa fac ceva.
Asadar, va felicit pentru aceasta initiativa si va multumesc din toata inima ca ati facut-o!!!
Imi vine sa mai fac un copilas, doar ca sa ma pot bucura si eu o data de sarcina, de nastere cu blandete, fara spaima, groaza, durerea, umilinta prin care am trecut...