Cerem protejarea Dr. Camelia Roiu


Musafir

/ #231

2016-07-28 13:34

Pentru ca trebuie sa sustinem cadrele medicale care ne arata ce se intampla in sistemul de sanatate a.i cei competenti sa ia masurile necesare pentru protejarea oamenilor bolnavi.Toti putem trece prin astfel de situatii, si partea tragica este ca atunci cand se intampla esti luat prin surprindere.Este tragic sa fii bolnav, sa mergi la spital pentru a primi ingrijire in speranta insanatosirii si de fapt acolo sa fie locul in care viata ta sa ia sfarsit intr-un mod umilitor.Am trecut prin experienta spitalului atat eu, cat si persoane dragi din familie si este umilitor sa simti ca nu ai alta varianta, ca sunt conditii nu tocmai prielnice pentru insanatosire si pentru refacere mai ales dupa o operatie si ca dupa toate astea pot sa apara complicatii (cum sunt bacteriile) care sa te ostoiasca de tot de puteri.
Sistemul medical, la fel ca si educatia, mi se par cele mai importante domenii pentru o societate sanatoasa atat din punct de vedere fizic, cat si psihic.Trebuie indicate problemele si trebuie gasite solutii, nu trebuie ascunse sub pres pentru ca se vor face din ce in ce mai mari (daca nu sunt deja) si oameni vor muri si vor continua sa moara, desi poate ar fi avut o sansa.
Medicul Camelia Roiu a avut curajul sa faca aceste dezvaluiri, altii trebuie sa aiba curajul sa impuna masuri care sa opreasca acest "cancer", iar spitalele si sistemul medical sa se schimbe si sa dea o sansa la viata celor care au ajuns in momente critice din viata lor.Nu este corect ca un om sa fie judecat pentru ca a indraznit sa arate lucruri pe care sincer, nici nu mi le puteam imagina, iar cei care hartuiesc acest medic ar trebui sa raspunda pentru asta si pentru situatia in care s-a ajuns in spitale: larvele sa umble pe bolnavi in ATI.Sper ca petitia semnata chiar sa ajute si sper ca lucrurile sa inceapa sa se miste, poate mai lent, dar sigur.