Morometii la subiectul 3 la bac

Andrei Popa . LTD , Galati

/ #229 Raportul Realitate-FICTIUNE

2016-07-04 14:14

Dragi fosti elevi ai invatamantului claselor a XII-a . va spun ca sunteti absolut penibili cu aceste petitii . Daca voi sunteti incapabili sa acceptati faptul ca ati gresit , duceti.va la munca si lasati prostiile . Nu putem sa facem o petitie sa luam toti nota 10 la bac pt ca asa i s.a trezit lui Georgica ? Daca o parte a elevilor claselor a XII-a au incercat sa invete si au reusit sa scrie unul din multele romane interbelice , trebuie sa putem sa ii rasplatim cu o nota mai mare decat a celor care cersesc nota marita printr.o petitie amarata . Din cauza voastra mi.am pierdut 20 de minute pentru invatat la istorie si asta poate sa.mi aduca consecinte grave asupra notei... dar nu conteaza , daca scriu romanitatea romanilor la sb 3 in loc de evul mediu o sa fac si eu o petitie sa se puncteze.. caci eu nu am ajuns sa invat pana acolo... sper din toata inima sa nu vi se puncteze asa ceva , pentru ca din punctul meu de vedere ar fi mai mult decat o problema legata de perceptia voastra despre literatura , ar fi o problema sociala . Mi.ati facut ziua mai frumoasa cu acest articol . Inca o data va spun : ACEASTA ESTE O PETITIE CARE NU POATE ADUCE DECAT INCULTURA IN SOCIETATEA ROMANEASCA . daca ai scris morometii la sb 3 inseamna ca ori nu stii care este perioada interbelica , ori esti prost , ori crezi ca totul se rezolva printr.o petitie. Stii ? Aseara mi.am invatat eminescu . Trebuia sa il scriu azi si sa spun : SEMNATI ACEASTA PETITIE PENTRU LIPSA MEA DE CULTURA SI PT FAPTUL CA AR TREBUI PUNCTAT EMINESCU LA CATEGORIA ROMANELOR PSIHOLOGICE . Sper ca aceasta petitie sa fie trecuta cu vederea si sa nu fie bagata in seama .. altfel vom ajunge de rasul presei de peste tot !