Examen National


Musafir

/ #5455

2016-07-01 05:08

Eu invat, nu cersesc. Pentru un raspuns fara echivoc, am nevoie de un enunt pe masura. Cine pretinde trebuie sa fie in masura sa pretinda, nu? Parca asa am fost invatati.

Am studiat evident, subiectele anilor anteriori. Diagrama este prezentata corect, nu sunt probleme.

Rezumand: adultii sunt dominati de orgoliu si niciodata nu recunosc cand gresesc. Inteleg dorinta celorlalti de a ramane numai ei punctati, pentru unii, e chiar singura sansa.Nu inteleg insa cum de cei care stiu ca nu e subiect adecvat si nici clar enuntat pentru genul acesta de verificari, tac pe seama noastra. Cat este de greu pentru niste oameni asa intelepti, sa iasa si sa spuna: bine, ne pare rau, nici noi nu am formulat clar, chiar daca nimic altceva nu s-ar schimba. Prefera sa lase oamenii sa se manance intre ei, ca romanii se ataca si pentru nimic.

Stici ceva? Am mai crescut si vad in jurul meu mult prea multe lucruri urate si oameni chinuiti pentru o viata mizera. Categoric, nu vrea sa ajung asa, si nici sa ma milogesc pentru ceva ce mi se cuvine. Nu mai am nevoie de nicio dovada sa imi dau seama ca trebuie sa plec cat pot de repede, ca nu cumva sa ajung si eu asa. Fie sa ma lupt pentru nimic, fie sa ajung un ignorant care decide soarta celorlalti. Va doresc tuturor numai bine, si promit sa dau tot ce pot din capacitatea mea, atat cat am, acolo unde voi fi cu adevarat respectat. Tara este acolo unde te simti acasa.