INTERZICE PRIN LEGE DEFRISAREA PADURILOR ROMANIEI


Musafir

/ #2260

2016-06-13 16:58

Sper ca sa se ia masuri! Stiu ca pentru moment e mai profitabil sa defrisam, decat sa conservam si chiar sa depunem un efort in a extinde padurile, dar e mai de pret pe termen lung si e frumos sa te mandresti cu o astfel de raritate. O actiune cu adevarat inteligenta din partea tuturor celor ce investesc in defrisari ar fi investirea si in regenerare. In parte, tot pentru ei ar face-o. Padurile nu sunt ca aurul: l-am extras si nu mai ramane nimic in locul din care l-am extras. Padurile se pot regenera, si o munca inteleapta ar fi sa se replanteze puieti. Defrisare, replantare!!! Ar fi buna o lege care sa oblige firmele sa faca asta, cu sanctiuni care sa ii falimenteze daca nu se supun; si din sanctiuni sa replanteze si insasi statul, ca doar asta este scopul. Si nu numai din sanctiuni; pentru asta ar putea sa stoarca si fonduri europene ca doar exista fonduri pentru o sumedenie de tipuri de proiecte. Asta ar trebui sa fie o prioritate si sa se gaseasca solutii. Si ar trebui sa fim ceva mai egoisti ca popor sa ne dorim tara pentru noi si nu sa o vindem pe bani care tot la straini ajung. Aviz tuturor personelor care au puterea decizionala sa vanda tara intr-un fel sau altul, bucatica cu bucatica crezand ca fac doar un rau minor, chiar nesimnificativ sau nimic rau, de fapt.