Legalizarea Urgenta a Detinerii de Arme Letale!!!


Musafir

/ #21

2016-04-17 08:25

Semnez petiția chiar dacă nu sunt întru totul de acord cu modul în care este fundamentată motivația. Multe din ele sunt argumentele pe care ne bazam în activitate la începutul anilor 2000, în epoca hai sa-i zic nostalgică, de avânt revoluționar. În perioada acea am lansat noțiunea de cultura armelor și am fost luat în râs de nenumărate ori. Mai târziu idea a fost preluată cu o conotație opusă, adică la noi nu este cultura armelor. Dar dacă nu este, cineva trebuie să o introducă și aceia putem fi noi. În Moldova în momentul în care s-a legalizat deținerea de arme letale, infracțiunile cu violență inclusiv cele cu arme de foc au scăzut cu 80%. Adică moldovenii aveau cultura armelor? Ei sunt mai deștepți ca noi? Dar cu ce nu sunt de acord? Am încercat încă de la îănceput să lămuresc oamenii ca subiectul armelor nu trebuie abordat prin prisma relației între agresor și victimă. Deținerea de armă trebuie să existe în primul rând ca principiu, folosirea ei pentru apărare fiind un eveniment cu totul excepțional și foarte rar. Abordarea prin prisma asta este în măsură să ne aducă prejudicii. Dacă prin absurd problema ar fi supusă unui referendum, cu siguranță am ieși în pierdere. Amintiți-vă când Sergiu Nicolaescu a propus (și nu suntem străini de aceasta) ca toți cetățenii să aibă dreptul de a deține o armă de calibru mic, la domiciliu pentru apărare. Toată presa și lumea i-au sărit în cap cum că Nicolaescu vrea să dea arme la toată lumea. Nici măcar ziariștii dragii de ei nu au avut curiozitatea să citească condițiile în care putea fi obținută o armă.