ELIBERAREA APELOR MINERALE BAILE OLANESTI


Musafir

/ #18

2016-01-28 23:16

Am lucrat în Olănești și am asistat la distrugerea lui timp de 7 ani. Am regretat tot timpul ca nu am putut face nimic pentru ca aceasta Stațiune Balneoclimaterica sa nu ajungă o epava, dar nu aveam puterea necesara pentru a putea face ceva. Am privit cu neputință cum oameni cât un "munte "plecau capul în fața acestei "patroane a izvoarelor "de teama sa nu o supere ca altfel nu mai puteau prinde un contract cu Madame Tudor, sau mai bine spus Madame Tudor nu le mai dădea dreptul de a se folosi de izvoare. Am asistat cu neputință pe fiecare an la diminuarea numărului pacienților veniți în Olănești,ascultam cum oamenii vorbeau ca este cu neputință sa plătești pentru un bun al naturii, eram pusă în situația neplăcută de a răspunde unor întrebări la care nu îmi puteam găsi răspunsurile în fața unor oameni care indiferent ce le-as fi răspuns plecau tot nemulțumiți și tot nedumeriți și pe buna dreptate cum sa poți înțelege ca cineva Îți ia o suma de 12 lei pentru 1800ml de apa pe care o da natura și pe care ți-o procuri singur când o sticla de apa minerala oarecare pe care o cumperi dintr-un market plătești nu mai mult de 2,5 lei. Îmi doresc din toată inima sa reușiți sa strângeți un număr cât mai mare de semnături și sa reușiți sa eliberați izvoarele de sub cheie, sa reușiți sa redați iară izvoarele oamenilor, sa poată veni oricare și sa poată bea o gura de apa la orice ora dorește, sa nu mai existe "porția "de apa pe care a stabilit-o Madame de 300 ml de 6 ori pe zi timp de 14 zile, iar dacă o bătrânică greșea și folosea tagul de mai mult de 6 ori rămânea fără el pentru ca era blocat din centrala. Va doresc mult succes și Doamne ajută să reușiți sa puneți punct acestui abuz de putere.