Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism


Musafir

/ #547

2016-01-19 16:36

Salut am vrut si eu sa postez un comentariu pe Adevarul.ro dar acolo te pune sa te loghezi + mail + parola este prea complicat de parca astept eu pe mail raspunsul la ce am scris. Parca traim intro tara libera unde punctul tau de vedere ar trebui sa fie liber fara piedici militienesti. Dar va scriu aici parerea mea daca tot a comentat acolo un asa zis arheolog daca este cu adevarat arheolog. Daca sustineti ca ambele tabere fac treaba buna pentru istoria romaniei atunci de ce colegii tai fac demersuri pentru interzicerea detectoarelor. Unde este logica ca logica mea imi spune ca se doreste disparitia detectoristilor amatori pentru ca au aratat cate obiecte istorice se afla in pamantul nostru dar altii au ascuns acest lucru poate intentionat sau din nepasare. Da detectoristii au aratat ca exista comori de kilograme in acelasi loc au aratat ca exista topoare din epoca bronzului unde arheologii nici nu gandeau si multe altele. Atunci de ce unii vor inlaturarea celor care au deschis ochii directorilor de muzee care acum se intreaba ce masa faceau angajatii mei cand ii trimiteam sa sape in situri. Raspuns poate faceau chefuri cu studentii ca sa nu ii acuzam ca poate faceau braconaj cum era un film pe vremea lui impuscatul unde arheologii vroiau da o vanda pe afrodita, de fapt statuia afroditei proaspat descoperita de cercetatori. Interesant nu daca ne gandim toti suntem oameni si nimeni nu este fara de pacat, de fapt a fost Unul singur fara de pacat dar L-au rastignit pe cruce sa nu se molipseasca si altii.