Spune NU Ansamblului Rezidential din Strada Jepilor, Brasov !

import comentariu

/ #69 de pe brasovromania.net

2015-12-16 20:31

Gabriel 16-12-2015 19:17
Dragi locuitori ai cartierului"Val ea Cetatii",va scrie un fost elev al Scolii Generale nr.4 Brasov.Fac parte din prima promotie completa a acestei scoli,am absolvit clasa a VIII-a in anul 1977.Noi am fost primii care am calcat in aceasta scoala in clasa a V-a si prin munca noastra am eliberat de moloz si de resturile lasate de constructori cladirea scolii.Pe atunci era singura cladire construita pe aceasta vale.Din dragoste pentru aceasta(desi nu mai locuiam in zona arondata scolii) si pentru profesionalismu l cadrelor didactice,am ales peste timp sa-mi inscriu copilul la aceeasi scoala.Prin anii '94-'95,dupa extinderea la maxim a cartierului si infiintarea primei biserici de aici,preotul Garbacea a intentionat infiintarea unui cimitir si a unei case parohiale pe amplasamentul acesta din vecinatatea scolii.Atunci,n oi parintii elevilor,sustin uti si de o parte din locuitorii din zona ne-am opus cu vehementa,si dupa o perioada destul de lunga de "lupte" permanente,am reusit sa oprim aceasta interventie asupra acestui singular loc ramas aproape neatins.Ne-am luptat atunci cu multe cu multe interventii de pe la diverse institutii,dar in final atunci AM INVINS NOI !!! In aceste momente in care scriu aceste randuri noi nu mai locuim in zona,dar va rog dragi concitadini, sa NU FITI DE ACORD sub nici o forma ca aceasta ultima zona de verdeata din vecinatatea scolii sa fie distrusa !!!! Daca o sa reusiti acest lucru,va voi fi profund recunoscator si si o sa am inima implinita ca "lupta" noastra de acum 20 de ani nu a fost in zadar! Din suflet va rog,fara nici un interes(v-am spus,eu nu mai am nimic comun cu aceasta zona),pentru viitorul dumneavoastra si al copiilor dumneavoastra NU lasati pe nimeni sa se atinga de aceasta zona! Va doresc sa aveti multa perseverenta si sa nu va lasati calcati in picioare de interesele financiare ale unora.

Cu,respect pentru dumneavoastra,

Gabriel,absolvent 1977 al Scolii Generale nr.4 Brasov