Manifestul pentru Dreptul la Educație - Cerem 6% din PIB pentru EDUCAȚIE!


Musafir

/ #408

2015-11-13 19:37

doresc o scoala in care copilul meu sa nu mai fie umilit de profesoare acre,dictatoriale sau inregimentate politic, doresc sa fie scoase din programa acele materii care au fost introduse doar ca sa se plateasac salarii anumitor cadre didactice. sa se infiinteze catedre noi unde copii sa invete lucruri cu adevarat esentiale in viata. scoala germana si elvetiana ar fi niste modele bune de urmat. profesori care sa iubeasca elevii (copii nostri, cei care ne vor stabili pensiile) nu sa-i critice, sa-i umileasca, sa se razbune pe ei pt frustarile lor si care sa nu mai aiba motive sa afirme "sa ziceti merci ca ne sculam dimineata sa venim la servici sa va educam plozii" si care sa nu-i mai bata pt ca bataia formeaza caractere tari. cadrele didactice sa fie corect remunerate, sa nu se mai permita abuzurile. acesti profesori modeleaza caractere, nu vase de lut. dar trebuie sa-mi exprim reticenta ca se va reusi vreodata in romania ceva de genul asta. sunt profesori de calitate, dar atit de putini, adevarate raritati! nu am tinut mortis sa scriu corect gramatical si cu litere mari (acolo unde trebuie). esential e ce-mi doresc pt copilul meu. Doamne ajuta !