Interzicerea fumatului în localuri


Musafir

/ #246

2015-11-02 03:59

Din pacate traim intr-o perioada in care nefumatorul nu este respectat. Imi doresc sa pot eu sa aleg daca sa fumez pasiv sau nu. Sunt foarte putine locurile unde poti iesi cu familia, cu copiii, fara ca sa ne intoxicam cu fum. Un fumator poate iesi pt cateva minute sa "se afume" o data pe ora insa ... nu ... , e mai bine sa ridice nori intr-o incapere unde sa-i forteze pe ceilalti sa respire niste substante cancerigene. Cum sa numim asta? Ignoranta, indolenta, rautate ..... E mare lucru sa-i respectam pe cei din jurul nostru. Ne afisam ca mari luptatori in fata drogurilor insa daca le-ai luat tigarile sau incerci sa-i faci sa nu fumeze deja incep sa devina forte agitati. Asta nu e tot o forma de sevraj? Cati dintre voi ati incercat sa-i spuneti unui fumator sa nu fumeze in locul unde sunteti voi. Am primit de la priviri rautaciose, comentarii de "cartier" si pana la explicatii de genul pai merge ventilatia salii, sala e mare si nu se simte(desi mie mi se facea rau de la fum), sau chiar in parc unde fumul plutea ca o ceata joasa "gadiland" si nasurile copiilor lor, nu doar la al meu. Cum isi expun parintii fumatori copiii dar mai ales ce inteleg ei sa-si protejeze odraslele fata de fumul de tigara ... asta e cu totul o alta poveste.