SPUNE DA IMPOZITARII TUTUROR VENITURILOR BISERICII ORTODOXE!


Musafir

/ #22

2015-09-24 18:53

Pentru ca mai spagari ca medicii sunt popii si ambele categorii profita cu nerusinare de durerea si disperarea oamenilor. O sa va povestesc ce am patit cand a murit tata. In primul rand, desi nu eram credinciosi din raza bisericii respective, locuind in alta localitate in mod statornic, am fost pusa sa platesc taxa pe biserica - se chema contributia anuala la biserica de 50 de lei. Urmatoarea taxa, lumina in biserica pentru trei zile, 120 de lei, desi pe tata l-au tinut acolo doar pana-n 2 ore cat a durat slujba. A treia taxa - 30 de lei, curatenia-n biserica. Au urmat groparii - 150 lei de caciula si au fost doar 3... Dascalul-150 lei, dascal care nu a venit la cimitir, fiind beat crita acasa. Locul de veci, desi nici azi nu stiu s-aiba serie, loc, figura sau cum li s-o fi spunand, 1000 de lei si popa - 500. E inutil sa precizez ca pentru niciuna din taxele acestea nu am vreo chitanta, ca popa a gestionat tot si m-a amenintat, constrans sa urmez toate obiceiurile primitive locale, ca m-a santajat in fel si chip: ca nu va primi mortul in cimitir, ca va spune tot timpul ca murit nespovedit si neimpartasit etc, etc.