DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #313

2015-09-22 09:44

Am semnat petitia cu durere mare. Sunt dezamagita ca nu recunoastem si nu protestam vehement toti. Impotriva spagarilor de oriunde. Ca-l cheama Oprescu sau altfel, ca e medic sau are alte studii superioare, spagarul.e tot spagar, un infractor cu scoala nu e mai putin de condamnat ca unul fara scoala si nu merita alt respect ca orice puscarias. Am semnat pentru ca acum am plecat de la policlinica unde am medicul de familie, unde, cu programare, am asteptat doua ore pentru o adeverinta necesara fetitei la scoala. Dar nu ca am asteptat m-a deranjat cel mai tare, ci ce auzeam in jur, ce vedeam si diferentele de tratament intre cei care veneau cu bani, atentii si cei care veneau fara. La ora la care am fost eu, 3/4 dintre pacientii-clienti erau pensionarii care voiau retete si parintii cu avize/adeverinte pt scoli, gradinite. Dintre pensionari, libidinosi, jumatate. Jumatate dintre batranii de acolo sarutmaneau si complimentau toate purtatoarele de fuste su halate, venisera sa intre la intimitati cu ele, sa spere, pe ochi dulci, ca nu vor da bani. Atitudinea era deplasata si slugarnica, de caciuleala, ploconeala si ipocrizie. Cum sa nu fie doctoritele increzute si cum sa nu-si dispretuiasca bolnavii cand jumatate se gudura si multi vin cu bani si cu atentii? Cine urca stim noi ce in copac? In primul rand, noi...