DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #295

2015-09-17 12:50

Am citit destule din comentariile la petitie si, evident, petitia. Sa va scriu ce simt? O deznadejde cumplita, fiindca, oriunde m-as uita, lipseste cu desavarsire dorinta rela de a rezolvaa orice si toti oamenii care au scris, intr-un fel sau in altul, trecand peste cei care au deraiat de la bun simt si orice rusine, au reale motive sa se simta umiliti si dispretuiti. Sunt. Sunt si bolnavii, apartinatorii, oamenii care platesc asigurari, sunt si medicii. Medicii de la noi, nu toti, dar mare parte, asteapta sa le dai, fara bani nu se uita, nu fac si asta imi pare reprobabil, blamabil, nimic nu scuza. Acei medici care nu fac daca nu capata nu au ce cauta in niciun loc. Daca nu cer, fac si li se da, este alta discutie. Vinovati sunt insa si cei care iau si cei care ofera si ar trebui sa li se interzica clar tuturor datul-luatul. Numai asa, cred eu, am avea dreptate. Iar cine calca stramb, apoi, sa suporte. Cat timp nu e clar interzis si datul si luatul, cat timp se cauta portite, nu exista altceva decat tiganie si haos. Iar can la noi toate-s guvernate de haos, tiganie, se poate chiar orice. Acesta-i sentimentul. Si medicii-s mizerabil platiti, dar majoritatea au alte venituri. Daca ar trai din leafa de la stat, atunci, da, normal ar fi sa plece, sa demisioneze. Scandalul pare insa iscat nu de leafa mica, ci de taiatul spagilor. Era o doamna care considera ca cei care termina medicina au datorii fata de cetatenii tarii, fiindca le-au platit studiile. Nu este adevarat. Nu cetatenii le-au platit studiile, ci ei sau parintii i-au tinut in scoli si nu evina lor ca taxele la noi sunt mai mici ca-n alte tari. Cat timp au invatat, au invatat pentru ei, sa-si faca p profesie. Daca nu o pot exercita aici, o exeercita unde pot si unde-s platiti decent si este dreptul lor. un medic poate fi acuzat de ceva doar din momentul in care incepe efectiv sa-si practice profesia si o face in sistem public, adica platit de stat, din asigurarile pe care toti le dam. Obligatii are de-abia de atunci si fata de cetatenii-pacienti si fata de spital.