DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #294

2015-09-17 09:42

Am semnat pentru ca am fost personal victima mai multor cadre medicale, pentru ca unul dintre ele, fara ca sa ma vada macar, doar cu radiografiile in fata, a putut sa-mi puna la 16 ani diagnosticul de nanism hipofizar, iar eu aveam 164 cm... Nici cand m-a zarit in carne si oase medicul nu a manifestat minima empatie, diligenta... Era un barbat la 50 de ani, cu ochelari, calvitie destul de accentuata, domnul doctor Popescu de la I.C. Parhon... Ii spun domn doar din respect fata de mine insami..., nu fata de el... Domnul doctor Popescu a putut numi o adolescenta de 16 ani, pe care atunci o vedea prima data, despre care nu stia absolut nimic: vaca grasa, obeza.... Era medic endocrinolog, iar copilul de 16 ani ajunsese in cabinetul sau, adus de mama, cu mare greutate, fiindca, pe fondul supararilor, stressului, in 4 luni a luat 35 de kilograme... Domnul Doctor Popescu n-a ascultat nimic, n-a facut analize, a tipat, a pus etichete... Singurul efect al vizitei-consultatie a fost ca sunt mai bine de 16 ani de cand nu am mai trecut pragul vreunui cabinet de endocrinologie..., de cand am reticiente doar cand aud de medici in privinta mea. Am semnat, fiindca am fost si ca apartinatoare pentru parintii, unchii, matusile mele victima ale aceluiasi comportament abject de foarte multe ori...Unchiul meu a murit din culpa medicala, culpa pentru care nu a raspuns nimeeni vreodata, fiindca...ar fi trebuit sa dam in judecata medici din trei spitale...Si tuturor le-am dat.... Am semnat pentru ca ori de cate ori am avut nevoie de salvare si nu pentru mine, c-a fost in provincie, c-a fost in Bucuresti, n-a venit niciodata si am ajuns sa chem salvari private...Salvarile private au ajuns in 5 minute...Dar numai costul unei salvar private ca sa iti vina acasa era de peste 200 de lei...Insa 200 de lei a fost cea mai mica suma pe care am platit-o... As vrea sa stiti ca toti cei pentru care am avut calitatea de apartinator erau asigurati... Au platit zeci de ani asigurari medicale si cand au ajuns sa aiba nevoie de servicii, am platit...Am platit tot si la stat si-n privat... De la portari, infirmiere, asistenti, brancardieri, pansamente, medicamente pana la investigatii..., consultatiile medicilor, neoficial, in spitale de stat si, oficial, la privat si n-am platit pentru ca as fi vrut eu..., ci fiindca daca nu plateam, nu se uita si nu se ocupa de bolnavi absolut nimeni... Cum scoteam banul, incepeau sa se miste lucrurile..., ce anterior era imposibil, devenea posibil... Eu nu pot spune ca am intalnit ca pacienta sau fiica, nepoata, in relatie directa, niciun medic-om... Am intalnit doar oameni de afaceri.... As vrea sa stiti si ca am platit din 2003, luna de luna, numai pentru retele tatei cu minim 50 de lei un medic de familie... Nu ii voi da decat sexul, feminin... Doamna aceasta...nici macar nu stia sa scrie romaneste... Nu punea o virgula, un punct, o cratima... Doamna aceasta...Cat timp nu am avut nevoie efectiv de dansa, cat timp doar ii dadeam bani pentru o reteta lunara, a fost excelent... Cand am inceput s-am nevoie de hartii facute corect de medicul de familie, adica de trimiteri pe la spitale in care dansa trebuia doar sa treaca diagnosticele prezumtive si unitatea medicala, fara a le gresi, nu era in satare sa faca nici macar atat...o trimitere catre spital corecta,trimtere pentru care ii dadeam de fiecare data bani...si, pentru acelasi medic, pacientii din familia mea au devenit indezirabili.... Sunt numai cateva experiente directe ale mele cu medicii...