DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #290

2015-09-14 23:23

Am semnat pentru ca suntem pe primul loc la analfabetism in Europa. Pentru ca in ziua in care a inceput noul an scolar, 82% dintre elevii de liceu socot ca scoala nu ii pregateste pentru viata si angajarea in campul muncii si rezultatele spun acelasi lucru. Nu stiu sa faca nimic atunci cand termina studiile medii marea majoritate si nici cand termina facultatile, fiindca invatamantul romanesc e vetust, preponderent teoretic si deloc practic. Am semnat pentru ca atata timp cat noi nu transformam sanatatea si educatia in prioritati nationale, nu promovam oamenii corecti, remarcabili pe care-i avem, praful se alege de tot ce mai avem! Sunt medici, absolventi excelenti, cu doctorate, masterate, cateva licente de care n-a auzit nimeni, oameni cu scoli facute pe bune, in tara, in afara, pe care ii ignoram de ani de zile ca sa promovam in cerc vicios nepotismele. Pentru ca mergem pe coate-n jurul bisericilor, ne taram in genunchi, pupam moate, icoane care lacrimeaza, sfintii din asfalt, dam bani grei popilor, ne mintim si ne furam unii pe altii tot timpul, vedem fiecare locusor la stat ca pe unul de furat si-n care leafa merge, ne complacem in mocirla morala generala, in lene si invarteli si apoi ne plaangem.