DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #289

2015-09-14 22:42

De ce am semnat? Fiindca doresc sa arat ca nu suntem toti lasi, rai, mincinosi, egoisti, fuduli, fara cuvant si pusi pe furaciuni, un popor fara coloana vertebrala, fara educatie si fara caracter. Imi pare foarte rau ca trebuie sa recunosc ca astea sunt insusirile de care dam cei mai multi dovada si nu numai acum. Nu suntem solidari unii cu ceilalti, daca nu intrezarim un castig, nu ne bagam in nimic, daca vedem ca cineva e-n nevoie, ne facem ca nu observam si trecem mai departe. Imi pare foarte rau ca ne aratam cruzi si lipsiti de omenie si intre noi si cu strainii. Reactia fata de imigranti, reactia fata de oamenii chinuiti care tipa, plang dupa ajutor sunt edificatoare. Am vazut la tv, am vazut in jurul meu fete, copii plini de sange, alergand, implorand dupa ajutor, sunand la usi si carora nu le deschidea nimeni, am vazut oameni batuti in strada, oameni furati pe langa care semenii nostri treceau nepasatori. Stiu ce jale e prin spitalele noastre si ca daca nu dai, ....Acestea sunt motivele pentru care am semnat.