DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #280

2015-09-12 21:15

Chiar doresc sa scriu de ce am semnat! Am facut-o datorita arogantei, lipsei de empatie, de bun simt si de masura a cadrelor medicale cu care am intrat in contact nemijlocit. Am facut-o, fiindca si astazi, la Iasi, o femeie gravida a nascut singura, pe holul spitalului, desi exista garda cu doi medici, fiindca nimeni nu s-a uitat la dansa, iar scuzele erau de tipul ca doctorii nu erau angajatii nostri, ci doar colaboratori. Am facut-o pentru ca astfel de cazuri se intampla luna de luna daca si nu mai des, iar la tv ajung accidental, doar daca familia are cunostiinte, relatii, se zbate, stie cum si unde sa actioneze, are forta, energia, banii sa o faca. Am facut-o, fiindca ma oripileaza cei care stau si privesc, fara a face nimic ori cei plecati din tara, romani care pozeaza din tari straine in buni patrioti si ne dau noua lectii de morala, de cum anume ar trebui sa procedam. Imi pare rau ca nu accept sa-mi vorbeasca mie despre corectitudine si cum e pe la noi oameni pentru care patria a fost acolo unde le-a fost bine, cadre medicale dornice de spagi sau plecate pe-afara pentru lefuri babane si care se arata viteze de prin strainataturi. Imi pare rau ca nu pot simti decat dispret pentru minstrii ca Ponta, Banicioiu, manageri ca Monica Pop care ne mint in fata. Am doi copii si i-am vaccinat in privat, pe bani multi, fiindca la scoala n-au nici macar asistenta, daramite medic, i-am vaccinat si impotriva poliomelitei, caci sunt acum sin pericol de asa ceva. Sunt satula de mincinosi, de hoti si de spagari. Dar mai e oare vreun medic altfel decat spagar azi?