DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #256 Mi-e scarba. De asta am semnat.

2015-09-04 18:53

Sa scriu de ce am semnat petitia? Am semnat, fiindca mi-e scarba de tot ceea ce se intampla in tara asta cu relief minunat, mi-e sila cum ne batem joc de tot ce-i bun si frumos! Ma ingretoseaza cum ne prefacem ca nu stim ce e plicul, cand fara el nicaieri nu ai loc si nicio sansa sa-ti rezolvi problemele! Ca sa mai plangeti de mila medicilor romani, sa doriti s-aiba salarii de nivel occidental, va voi spune ce se intampla la Giurgiu. Pe un judet intreg, exista un singur medic diabetolog. Daca nu dai spaga, te programeaza peste 6 luni. Daca dai, te vede in saptamana urmatoare. Tot orasul stie, numai managerul spitalului a aflat azi, de la presa. Apoi, aude, vad, citesc cu romanii nostri iau cu asalt Europa, Canada, SUA de ani de zile. Asa..., atunci, cand ei fug de saracia si lipsa de perspective de aici, globalizarea e buna, legile internationale de asemenea, se vaita daca vreun stat nu-i primeste cu bratele deschise. Cand insa ajung a fugi incotro apuca, cu ce au pe dansii si copii in brate, familii amarate care vor sa traiasca si pleaca de rau, din calea bombelor, ospitalierul popor roman devine salbatic, se crede islamizat fortat si e plin de ura. Va place cand europenii va primesc cum primiti voi musulmanii, iubiti frati romani? Va temeti ca acei amarati vin sa va ia voua locurile de munca si vor munci mult mai ieftin, fiindca foamea si saracia-s mari? Asa gandesc si cei din tarile pe care voi, dragii mei frati le luati cu asalt ca sa stergeti la fun babe si copii, sa ingrijiti bolnavi! Cunosc medici sirieni, libanezi extraordinari. Familii minunate. Daca ai nostri nu muncesc fara spaga, sa vina arabii, moldovenii-n Romania sa ne arate ce inseamna seriozitatea, sa pui osul la treaba! Uite, de asta am semnat petitia! Fiindca vreau medici care sa respecte sansele, putinul care li se da, sa stie ce inseamna suferinta, nevoia si sa ne rusinam! Sa primim lectia araba!