DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

medic anestezist din Romania

/ #240 Din solidaritate cu pacientii mei si cu colegii mei care muncesc onest.

2015-09-02 19:53

Buna seara! Lucrez in sistemul public de sanatate. Sunt medic si am specialitatea anestezie si terapie intensiva. Nu am facut facultatea in Bucuresti, nu am lucrat acolo niciodata, insa, e drept, o fac intr-un centru universitar. Am semnat aceasta petitie din solidaritate cu pacientii mei, cu cadrele medicale cinstite din aceasta tara, medici, asistente, infirmiere care-si fac datoria in mod onest. Am semnat pentru ca stau in spital ore intregi in fiecare zi, mult peste program, care, la mine, in mod normal, 8-16. Va spun cu toata sinceritatea ca n-a fost niciodata 8-16. A fost 8-20, 8-22 de foarte multe ori, fiindca noi suntem doar cativa, in vreme ce sectiile clinice cu profil chirurgical din spital, fara numar si toate functioneaza si opereaza zilnic. Uneori, n-am avut de ales si am ramas si pana dupa miezul noptii. Nu ramaneam pentru ca eram platit de stat, ci pentru ca era nevoie de mine. Eu cred ca noi, ca medici, meritam respect, meritam un trai decent in tara noastra si meritam sa fie fiecare dintre noi judecat dupa faptele noastre si nu in bloc ca spagari, ca niste neoameni. Eu nu sunt superom, eu nu sunt demiurg. Stiu ca fiecare dintre noi crede ca are dreptate cand e revoltat si inteleg perfect. Si pacientii se simt adesea umiliti, batjocoriti, insa ma simt si eu asa. Nu voi spune ca ma ne desconsidera ei, ci ca pe toti ne umilesc si batjocoresc oamenii politici. Voi fi foarte direct: suntem deliberat tinuti in lumea a treia. De 25 de ani suntem mintiti si praduiti, de 25 de ani se fura banii de la sanatate, de 25 de ani daca se face vreo investitie, este la mila publica: doneaza 2 euro, 1 leu etc! Acolo unde nu se fac donatii, investitii private, spitalele arata jalnic, de neinchipuit. Nu sunt economist, dar stiu ca banii colectati din asigurarile de sanatate ajung oriunde in alta parte, numai nu in spitale, nu pentru a fi dotate, a avea ce le trebuie. Dragi pacienti, nu va furam noi, nu noi luam banii pe care voi ii dati cu  forta pentru sanatate! Imi pare rau ca trebuie sa scriu, dar am semnat ca sa nu zic ca n-am incercat, insa nu cu mine, cu colegii mei trebuie inceputa curatenia in sanatate, ci cu cei de la CASA, sefii de spitale, clinici, poate, si unii sefi de sectie, fiindca nu noi, dansii nu doresc o schimbare, dansii intretin acest sistem putred! Si stiti de ce? Pentru ca tot ei incaseaza spagile despre care vorbiti, venituri foarte mari, neimpozabile, venituri pe care nu le-ar putea avea in nicio grila de salarizare. Am citit si eu parte din ce s-a scris si va spun foarte sincer - un medic ca mine sau colegul meu din Bucuresti pe care-l acuzati ca nu face, nu drege, nu se ia de sefii lui, chiar sa vrea, nu poate face aproape nimic. Poate numai sa faca cereri la conducere pentru medicamente, aprobari de transferuri, daca deschide gura, e luat in ras si socotit nebun, e umilit la raportul de garda, umilit pe sectie, in fata pacientilor, in fata rezidentilor, in fata tuturor.