DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Vlad Rumega

/ #225 Imi pasa ce se intampla-n tara mea si mi-a ajuns.

2015-09-02 09:11

Am semnat petitia pentru ca-mi pasa de ceea ce se intampla-n tara mea, pentru ca mi-a ajuns. Nu sunt medic, ci tanar arhitect. Nu cred ca eu am invatat mai putin, merit ca un doctor sa-mi vorbeasca de sus, sa ma socoata tampit sau nesimtit, sa ma insulte si injure, sa ma trateze cu condescendenta doar pentru ca nu am urmat medicina. Poate ca n-as fi ajuns sa iau atitudine daca nu citeam niste comentarii ale unor medici, comentarii in care considerau precum tifosii ca cine nu e medic nu are valoare, ca pacientii lor sunt prosti, tarani opariti si multe pe care imi e jena  sa le reproduc. Atunci, atunci n-am mai putut sa rabd. Eu nu sunt nici agramat, nici nu vorbesc abject, nici nu incalc legea, asa cum fac ei in mod constient. Nu toti, unii dintre dansi, dar destui si sa arunce cu pietre in bolnavi cand or fi fara pata, niste nevinovati...! Cand ei se vor purta ireprosabil, cand ei nu vor fura, nu vor deturna fonduri, nu vor astepta mita! Sa stiti ca voi semna si petitia in care dansii cer sa nu mai fie functionari publici de indata ce pentru fapta medicului care cere, pretinde, accepta, nu respinge bani sau alte foloase de la pacienti, codul penal va prevedea inchisoare de la 10 la 20 de ani si nu de la 3 la 10 ca pentru un functionar public, fiindca functionarul public nu pune pret pe vietile oamenilor. Medicul pretaluieste omul si viata ca pe o vita vanduta in targul de animale atunci cand ia bani, cand fixeaza neoficial tarife pentru operatii.