DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #224 Vreau sa raman in tara.

2015-09-02 07:33

Am semnat petitia, fiindca sunt student in anul III la medicina si nu-mi doresc sa plec. Am muncit 12 ani de scoala si liceu pentru a aduce parintilor zambete. Din clasa a VIII-a, mi-am dorit sa fiu medic, sa ma specializez in oncologie, fiindca mama avea cancer. Si nu imi doream decat sa o fac bine, iar daca mama murea, sa pot cand aveam sa devin doctor sa salvez pe altii. Cand am intrat la medicina, mama a decedat, dar a apucat sa-si vada fiul admis la facultate si am simtit ca s-a dus impacata. Cand altii au fost toata vara la munte sau la mare, eu am facut practica pe ATI (anestezie si terapie intensiva) si ma gandeam ca mai am patru ani si nu stiu ce voi face, fiindca ma lasa toata lumea sa fac voluntariat, ma ajuta la note, dar nu fac pentru note, fac ca sa ajut, ca sa invat si eu, dar vreau sa-mi fac si profesia din asta, vreau sa raman aici si vreau si eu respect cand voi deveni doctor. Nu vreau sa ma priveasca nimeni ca pe un afacerist, nu vreau sa plec ochii in fata oricui sau sa-mi feresc privirea. Vreau sa traiesc si sa muncesc in tara mea, nu in alta parte si pot visa asta, fiindca tata mi-a zis ca a lui casa va fi intotdeauna si a mea, deci, eu am unde sta si nu platesc chiria, dar vreau un loc de munca dupa rezidentiat si-l vreau langa casa. Nu cred ca-mi doresc prea mult. Nu cred ca sunt arogant sau lipsit de respect. Nu vreau sa ma priveasca oamenii cu ciuda, cu dispret sau cu mila ori sa-mi bage banii in buzunar ca sa le fac servicii, ca sa le tratez rudele. Mi-e jena, dar spun: se incepe de acum... ! Cum te vad in halat, salopeta de cadru medical, chiar daca spui ca nu esti medic, alearga cu banii ca sa te uiti la cei dragi, sa ai grija de ei, sa le spui cum sunt, sa le mai duci ceva si...mi-au dat si mie... Si au insistat sa iau... Si am fost sfatuit sa nu refuz pe nimeni, sa consider asta plata serviabilitatii mele si bani pentru urgente, bani negri pentru zile negre. Eu mi-as dori sa fie bani albi si din salariu, nu sa ma simt...Dar nu stiu cum ma simt... Eu nu cersesc....