DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Bogdan Voinea
Musafir

/ #220 Rusine, rusine si iara rusine! Noua si conducatorilor nostri!

2015-09-01 17:50

Am semnat petitia cu toata convingerea si cred ca trebuie mult curaj astazi ca sa spui adevarul in legatura cu orice, motiv pentru care va felicit fara nicio rezerva! Numai astfel se poate schimba ceva in oricare domeniu si sanatatea si educatia ar fi primele cu care ar trebui sa incepem, fiindca de ele depinde viitorul nostru. Nu stiu cum semenii nostri nu inteleg ca doar prin actiuni ferme si unite mai avem o speranta si ca a ascunde mizeria sub pres nu ne face decat noua rau, noua celor care vrem sa traim ca afara, sa beneficiem de drepturile cetatenilor din Franta sau Germania, dar care ne comportam de ani de zile in modul cel mai balcanic cu putiinta, de secole am gasit mijloace originale de a ne adapta prin eludarea normelor si ne vaitam apoi ca nici Europa, nici SUA, nici alti actori politici mari nu ne iau in serios. Nu ne iau numai din vina noastra, fiindca in alte tari, la ale caror conditii ne uitam cu jind, regulile sunt clare, precise, repectate de toti, cine greseste plateste orice nume ar avea si o face pe loc. Numai la noi legile se fac neclare, interpretabile, ca sa lase loc, dreptatea pare utopica, se cumpara, totul e negociabil. Numai la noi se targuiesc oamenii in fata legii ca la iarmaroc, se poate sa iasa batai prin tribunale, sa se discute de atentii, spagi legale la medici. Cine ar indrazni sa puna astfel problemele in tarile la care noi visam ar fi linsat public. Medicii si asistentele din Romania care lucreaza in afara tarii nu se gandesc la spagi, preiau stilul statului, societatii care i-au adoptat, deci, nu, nu medicii noastri au ceva la cap, nu medicii nostri nu pot fi cinstiti, statul nostru e ipocrit, pervers, mentalitatea noastra e gresita, ce facem noi e orice altceva numai nu educatie civica, numai nu politica publica responsabila in niciun domeniu! Si pentru ca toleram, noi, noi cetatenii romani suntem de vina, caci ne lasam prostiti, manipulati,cumparati, caci nu ne cerem drepturile, nu luptam pentru ele, suntem oi dezbinate si mergem in turma, unde ne mana sefii. Sefii ne mana spre globalizare, spre a deveni slugi, slugi fara drepturi pe la bogatii lumii. Ma intreb de ce presedintele tarii, parlamentarii nostri nu au curajul sa exprime puncte de vedere... Pentru ca ii doare-n cot de noi, de sanatatea, invatamantul nostru, pentru ca vin alegerile si lor trebuie sa le fie bine! Pentru ca ei trebuie sa se filmeze pe la "George Enescu'', turnee de tenis, sa castige acum voturi, pentru ca profesorii si medicii au fost lasi totdeauna si au cedat presiunii publice...Nu au facut greve, nu au paralizat examenele, nu au inghetat niciodata anul scolar sau universitar si nu fac asa ceva si pentru ca se stiu cu musca pe caciula, pentru ca-s santajabili. Eu nu-mi doresc medici, profesori in inchisori, dar nici nu doresc ca sa le dau mita, ca ei sa o ia si sa nu pateasca nimic. Imi doresc ca profesorii si medicii sa redevina ce au fost candva: elita intelectuala si morala a tarii, sa fie demni de respect, exemple de urmat. Si daca asta inseamna sa fie aruncate uscaturile in inchisori, sa se restructureze din temelii sistemele, e pretul schimbarilor pe care ni le dorim toti! Reforma fara victime, fara lacrimi, nu, nu se poate!