DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #217 Cam cum stau lucrurile pe la Constanta.

2015-09-01 10:33

Daca nu deschizi punga, nu scoti un plic gros, nu te trateaza nimeni, dar si daca faci toate aceste lucruri, nu ai garantii. Conditiile sunt mizerabile, cu M MARE, cum spun copiii, un M MARE, de la MIZERIE. Mizerie umana, mizerie la propriu, gandaci peste tot. Doar directorull sau managerul sau cu ma-sa si-o zice nu vede nimic, nu vede ca gandacii misuna peste bolnavi, prin dulapuri, saloane, sertare, nu vede ca igiena e la pamant, totul e scorojit. Esti plimbat cu zilele intre medicul de familie si medicul de spital, care, daca nu dai, nu te interneaza, dar si daca dai, te poate trimite linistit acasa, fara sa-ti faca nici analize, sa te trateze cu antibiotice dupa ureche medicul de familie, fiindca antibiograma nu ti-o face nimeni si tu rami mult si bine cu infectia in corp! Pe acesti medici doriti sa-i sustinem s-aiba salarii mari, sa nu raspunda penal pentru spagile lor? Sunt indgnata pana dincolo de limita suportabilitatii! Si as vrea sa scriu negru pe alb: poate ca n-am citit tot, dar am citit mult si mi-am facut si eu impresia mea. Sunt unii care iau spaga aceea cu jena, de nevoie, care nu-ti cer, daca le dai bine, daca nu, la fel. Am vazut, am auzit despre astfel de medici, medici constinciosi, dedicati, n-as putea spune ca mi-ar parea rau sa le dau daca as putea, mai ales daca ar fi oameni, dar acestia-s putini... Ei sunt exceptiile prin spitalele noastre. Exceptiile care intaresc cutuma criminala ca daca n-ai bani, nu imipingi, 'geaba! Bogatul nu crede pe cel sarac, satulul, pe flamand! Ar trebui ministrul, politicienii nostri sa descinda incognito, neanuntati prin spitale, sa nu dea telefoane la manageri, ci sa vina pe la unitatile de primiri urgente, camerele de garda ca oamenii simpli, sa vada atunci cum e acest sistem, pe cine apara, protejeaza, intretin. Eu nu-mi doresc s