DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #130

2015-08-23 21:16

Va felicit si va sustin din tot sufletul! Spaga in sistemul public de sanatate e atat de raspandita, incat nu mai cu masuri foarte aspre si prin educatie mai poate fi corijata. E tolerata de zeci de ani doar ca s-au schimbat sumele, cadourile. Pe vremea raposatului, sume mai mici, mai putin, desi o nastere naturala in conditii excelente te costa o leafa bunicica. Am dat 1800 de lei ca medicul primar sa nu plece acasa, sa-mi asiste sotia si fiul nostru sa vina pe lume-n cele mai bune conditii. Nu mi i-a cerut doctorul, dar daca nu-i scoteam, ar fi continuat frumos sa se imbrace si-ar fi plecat acasa linistit, desi sotia era in travaliu. Pentru ca i-am dat, a mai ramas 4 ore... Nu-mi pare rau de bani, ii dadeam oricum, nu fiindca as fi simtit eu nevoia, ci pentru ca stiam ca era cel mai bun si-asa se obisnuia....Insa obiceiul e criminal pentru cei care n-au si astazi spaga poate fi si 4-5 salarii si nu din cele minime. Nu se mai poate inghiti! Nu toti au posibilitatea s-arunce cu banii precum manelistii, iar daca ceri sa fii tratat ca intelectual, respectat, e necesar sa dovedesti ca meriti pozitia, statutul, respectul....Sa fii om. Doctorii de azi sunt spagari, nu sunt oameni. In cea mai mare parte. Esti om cu mine, sunt om cu tine.