DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #126

2015-08-23 07:19

Am semnat si confirm semnatura pentru ca sunt convins de existenta tuturor situatiilor descrise in petitie, m-am lovit personal de multe dintre ele si chiar de unele care nu imi amintesc daca se regasesc. Dupa o interventie la stat, evident, cu plata, desi pacienta era asigurata, au urmat, la acelasi medic, consultatii si controale la clinica privata, investigatiile anterioare si cele de dupa s-au facut tot la privat. Oficial si neoficial, am fost bun de plata doi ani de zile. Si trebuia sa platesc. Mama era in varsta, cu multe probleme, medicul avea grija tot timpul sa-mi reaminteasca, sa-mi spuna ca exista riscuri, ca in situatia dansei trebuie mai des facute analize, revizuita medicatia. As fi de acord ca un medic care isi face treaba, nu care vaneaza spaga, s-aiba si 1000 de euro si 1500 de euro/luna in mana, dar nici macar un singur leu in plus de la bolnavi si am certitudinea ca pentru cei care iau suma aceasta intr-o zi din spagi, pare nimica toata, ca nu marirea salariilor, ci neatingerea spagilor e adevarata problema. Salariul de la stat pentru ei nu conteaza. Cei 1500-2500 de lei/luna in mana sunt banii de tigari, banii de buzunar pentru copii, un fleac. Ar trebui un guvern care s-aiba sange in vene, un parlament, la fel, care sa taie acest rau de la radacina. Care ia bani, puscarie, fara discutie sau in locul pedepsei cu inchisoarea, tot atatia ani de munca in folosul comunitatii, munca grea, gratuita, fara plic si eliminarea din profesie, fiindca naravul din fire nu are lecuire. Care s-a invatat sa ia, nu se dezvata, deci, afara! Si tot conducatoorii ar trebui s-aiba curajul de a le spune ori la stat ori la privat, dar nu-n ambele locuri.