MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

/ #1347

2015-08-16 09:53

Lucrez pentru sistemul judiciar din 1982, ca expert tehnic. Nicicâd nu am întâlnit comportamente discreţionare mai crase ca în ultimii ani. Mai mult, orice semnalare a unor nereguli, făcută instituţional, cu bună-credinţă şi ne-revendicativ, a fost preluată ca fiind atac la instituţia Justiţiei, fiind invocat statutul de inamovibilitate al magistraţilor. Iar rarele cazuri în care am apelat la instanţe pentru îndreptarea unor Decizii vădit eronate ce mă afectau, s-au soldat -pe deoparte- cu respingerea acţiunii, dar şi cu acţiuni sancţionatorii ulterioare ce m-au vizat direct (diminuarea neargumentată a onorariului de expert, amendarea, respingerea Cererii de reexaminare a deciziei de amendare a expertului, judecată de acelaşi complet care a dispus amenda).
Poate, în comparaţie cu cazuistica din susţinerea Petiţiei, cele prezentate mai sus par a fi minore. Cazurile întâlnite în cei peste 30 de ani de activitate arată că toate abuzurile, mari sau mici, compun împreună ATITUDINEA vizată, justificat, de Petiţie.