Cerem arestarea celor 7 baieti violatori din Vaslui!!


Musafir

/ #26164

2015-07-21 19:52

N-am trecut prin tragedia acestei copile. Dar, la inceput , ca tanara si apoi ca femeie atragatoare am trecut de nenumarate ori prin agresivitatea si hartuirea perpetua a acestor gen de masculi - mult mai multi decat isi imagineaza societatea-, care mi-au marcat existenta, eufemisitic spus. Din pacate ,secolul 21 a adus schimbari remarcabile in domeniile stiintei- si mai ales tehnologiei, dar nu si in mentalitatea colectiva ancenstrala , unde femeia este un pretext pentru greselile barbatilor. Am citit mai de mult o carte : Violul in sec. 16-20, de Georges Vigarello(sper ca i-am scris bine numele). Nimic din mentalitatea unei societati inapoiate a secolelor trecute, vizavi de femeie nu s-a schimbat de atunci; atunci si copiii de 5 ani (fetitele in mod special) erau considerati 'parteneri logici" ai violului. Si pentru ignorantii misogini rauvoitori : violul (comparand cu prostitutia - cea mai veche meserie din lume), este cea mai veche infractiune din lume: s-au violat femei de-a lungul secolelor, se violeaza femei mai abitir in societati islamice radicalizate , in India si, ma indoiesc ca minijupul sau decolteul sa fi provocat si sa provoace in epocile trecute si in societatile respective, extrem de restrictive la tot ceea ce inseamna drepturile si libertatile a jumatate din omenire.