Promovarea examenului de definitivat cu nota 7

Maria

/ #298 Nota 7 la definitivat

2015-07-20 17:08

Daca sunteti nedreptatiti si sunteti trebuie sa sesizati institutiile statului cum ar fi Avocatul poporului , Consiliul National pentru Discriminare deoarece acest tip de definitivat este organizat dupa o lege din 2011, fara sa se respecte toate etapele prevazute initial in Legea educatiei din 2011 , programa dateaza din anul 2000 cu o bibliografie stufoasa ce nu mai este de actualitate in mare parte , vezi carti din 1970 1960 chiar din 1950 . Baremul de corectare este foarte evaziv cu un mare grad de generalitate si de interpretare subiectiva a corectorilor. Ar trebui sa va puneti problema daca profesorii corectori stapanesc subiectele sau corecteaza dupa cum cred ei de cuvinta iar in aceste conditii promovarea defului este o loterie. In anul 2014 la Arte vizuale am vazut notele din toata tara la toti candidatii si am constatat ca in unele judete au promovat aproape toti ( de exemplu Cluj ) si judete unde nu a promovat nimeni si asta mi-a dat de gandit pentru ca statistic nu se potriveste. Ori lucrarile au fost corectate la Cluj si corectorii si-au recunoscut fostii studenti ori nu toate universitatile a aceiasi programa. De altfel una dintre candidate  a intrebat profesorii de la facultate cum trebuia abordat un anume subiect iar acestia au spus ca nu putea fi abordat deoarece era formulat ambiguu si nu exista in programa facultatii fiind ceva periferic .  

Eu zic ca daca toti cei care au luat note intre 7 si 8 bombardeaza institutiile cu sesizari pentru ca sunt discriminati sar putea rezolva ceva pentru ca este o imensa bataie de joc . Imaginativa ce frustrare pentru un profesor sa obtina 7,99 si sa i se intample asta de trei ori  consecutiv ceea ce nu este imposibil daca se continua aceasta modalitate de organizare. In plus trebuie sa se ceara imperios ca notele de la inspectiile la clasa sa intre in calculul notei finale. 

Va doresc succes !

 Maria