Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

/ #235

2015-06-03 12:35

Am semnat petitia, pentru a opri acest genocid. Trebuie ca cineva sa spuna lucrurilor pe nume. Acesta este un masacru! Mii de familii isi pierd casele si raman cu datorii uriase. Rezultatul: familiile se despart, copiii ajung pe drumuri, fara nicio speranta de viitor, unii parinti se sinucid, altii intra in depresie.
Un singur exemplu va dau (si mai stiu multe): sora mea a renuntat la credit, dupa ce acesta s-a dublat si nu a mai putut plati. Creditul era in valoare de 117.000 CHF, echivalentul a 70000 de euro. In momentul in care banca a vandut apartamentul cu 50000 de CHF, sora mea a ramas cu o datorie de 140000 de CHF, banca "uitand" sa mai scada cei 50000. Sora mea, ca orice roman care nu se pricepe la procese, nu a facut nicio contestatie, deci datoria a ramas de 140000 de CHF!!! Ca sa rezum, a imprumutat 70000 de euro, dupa ce a platit un avans de 12000. A beneficiat de apartament 3 ani, dupa care a ramas cu o datorie de vreo 120000 de euro. Daca mai punem si cei 12000 avansul, avem 132000 de euro datorie, pentru "vina" de a fi trait 3 ani in "casa ei". Eu, in calitate de fidejusor (un fel de girant care garanteaza cu toate veniturile si toate bunurile), am contestat suma si am castigat procesul, cu ajutorul firmei domnului Piperea, ba, mai mult decat atat, printr-o imprudenta a executorului, care nu mi-a trimis forme de executare timp de 8 luni, am scapat de intreaga datorie.
Dar, revenind la sora mea, care nu mai poate face nimic in acest moment, aceasta presiune fantastica pe care a resimtit-o, impreuna cu sotul ei, dupa pierderea apartamentului si imensa datorie acumulata, l-a facut pe sotul ei sa o paraseasca, ramanand singura cu un copil de crescut. In momentul de fata, intreaga familie traieste un cosmar. In aceeasi situatie sunt convins ca se afla mii de familii. Trebuie sa spunem stop acesui genocid, pe care atat Banca Nationala, cat si Guvernul il ignora (ca, de altfel, orice suferinta indurata de acest popor). Acesta este motivul pentru care semnez si indemn toti oamenii din tara asta sa faca la fel, sa fie solidari cu semenii lor, chiar daca au credite in alte monede. Dusmanii sunt bancile si guvernul, nu noi, care am gresit o data si platim cu viata. Ganditi-va la asta si aratati-le ca suntem puternici. Doar de frica actioneaza acesti monstri, care au distrus identitatea poporului roman si care ne-au furat speranta unui viitor mai bun.