Spunem NU Timbrului literar!


Musafir

/ #33

2015-03-10 15:52

Sustin din toata inima aceasta initiativa si sper sa aveti castig de cauza,insa am o intrebare legata de acest subiect mai exact : ce se poate face in privinta profesorilor care dupa cunostintele mele nu ar avea voie sa faca comenzi de niciun fel la edituri nici la manuale nici la auxiliare insa aceasta metoda a devenit un fenomen.Pe ei cine ii impoziteaza?Un profesor care preda la 3 clase cu cate 30 de elevi ajunge sa castige cateva salarii din comenzile facute la manuale si auxiliare.asta nu deranjeaza pe nimeni?
Iar referitor la comentariul de mai jos al d-lui redactor sef la comisioanele cerute de difuzori- raspunsul meu este ca isi merita soarta din moment ce s-a legat la cap si isi difuzeaza revista prin firmele mentionate.Noi restul librariilor care nu avem un renume rasunator ne-am multumi si cu 20 % - 30 % comision care este o cota reala din pretul de editare - desi tot mai greu reusim sa ne platim chiriile si cheltuielile iar cu asemenea '' AJUTOARE '' mai ales din partea guvernului nu pot sa nu fiu sincer dar intrevad inceputul sfarsitului culturii romanesti care oricum este la pamant - vedeti rezultatele de la simularile de evaluare nationala si bacalaureat - acesti copii vor fi viitorul tarii.Revin la EVAZIUNEA FISCALA pe care o fac profesorii - pe ei cine ii va opri? In sinteza toate aceste probleme ne vor obliga sa inchidem rand pe rand librariile care oricum sunt o raritate si vor ramane cei cu care lucreaza d-l redactor sef asta daca il va tine buzunarele sa plateasca in continuare comisioane de 60 %- daca nu e bine venit in randurile noastre si are si dansul ocazia sa-si inchida afacerea.Imi cer scuze daca am deviat putin de la subiect dar in esenta e vorba tot de sustinerea culturii.Doamne ajuta