Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

CREANTELE OLTCHIM.

/ #32384 VIDEO Disponibilizaţii de la Oltchim, protest în timpul vizitei ministrului pentru Dialog Social. Li

2015-01-21 22:27

VIDEO Disponibilizaţii de la Oltchim, protest în timpul vizitei ministrului pentru Dialog Social. Liviu Pop îi anunţă pe vâlceni că se întorc investitorii chinezi.

100 de persoane au scandat lozinci antiguvernamentale în timpul vizitei ministrului pentru Dialog Social, Liviu Pop, în Râmnicu Vâlcea. În ciuda protestului, ministrul Pop ţinut să le dea vâlcenilor o veste bună: un consorţiu din China a depus o scrisoare de intenţie pentru Oltchim. Ministrul pentru Dialog Social, Liviu Pop, s-a întâlnit miercuri după-amiază, la sediul Prefecturii Vâlcea, cu liderii sindicali din Oltchim şi disponibilizaţii din combinat, care sunt nemulţumiţi că nici până în prezent nu şi-au primit salariile compensatorii, deşi au trecut 18 luni de când au fost concediaţi. Ministrul pentru Dialog Social le-a comunicat celor prezenţi la întâlnire că administratorii judiciari vor prezenta planul de reoganizare şi modul cum vor fi achitate datoriile şi salariile compensatorii în februarie. „Săptămâna viitoare îmi doresc să avem o discuţie cu domnul ministru Tudose (n.r.-Mihai Tudose, ministrul Economiei), pentru că administratorul judiciar s-a angajat prin protocol ca până cel târziu în data de 5 februarie să comunice clar planul de reorganizare, eşalonarea şi cum se face plata datoriilor şi a plăţilor restante pentru cei care au fost disponibilizaţi”, a spus Liviu Pop. Ministrul pentru Dialog Social a afirmat în timpul vizitei la Râmnicu Vâlcea că investitorii din China sunt în continuare interesaţi de combiantul Oltchim. “Înainte de a ajunge la Râmnicu Vâlcea, am avut o discuţie cu domnul ministru Tudose, cu care discut zilnic acest subiect. La nivelul Ministerului există o scrisoare de intenţie clară, transmisă zilele acestea, din partea unui consorţiu din China, care este direct interesat de Oltchim. Asta este vestea bună pentru noi, pentru că am încercat privatizarea şi nu am reuşit din păcate să avem un ofertant”, a declarat ministrul Liviu Pop. Aproximativ 100 de disponibilizaţi de la Oltchim l-au asteptat pe ministrul pentru Dialog Social în faţa Prefecturii Vâlcea. Pentru a-i evita, ministrul pentru Dialog Social a ajuns în Prefectură prin sediul Consiliului Judeţean. Disponibilizaţii au scandat lozinci antiguvernamentale, supăraţi că de aproape doi ani aşteaptă plata salariilor compensatorii. În urma protestului, ministrul Liviu Pop a făcut apel la disponibilizaţi să renunţe la astfel de manifestări întrucât îi pot speria pe investitori.

https://www.youtube.com/

http://adevarul.ro/


Citeste mai mult: adev.ro/nijoax