Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!
SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA LA SC. OLTCHIM SA. |
/ #31787 Cum a funcţionat Oltchim în 2014. Planul de reorganizare va fi prezentat în februarie2015-01-07 21:35RomInsolv şi BDO Business Restructuring, administratorii judiciari ai Oltchim, vor prezenta în luna februarie planul de reorganizare a companiei, aflată în insolvenţă, care urmează să fie aprobat până cel mai târziu în luna martie, varianta intrării în faliment fiind exclusă. Administratorii judiciari ai Oltchim i-au prezentat ministrului Economiei, Comerţului şi Turismului, Mihai Tudose, calendarul privind procedura de reorganizare a combinatului chimic, care prevede definitivarea tabelului creanţelor în 7 ianuarie, prezentarea planului de reorganizare în 30 de zile de la această dată şi aprobarea acestuia cel mai târziu în 7 martie, potrivit unui comunicat transmis luni de Ministerul Economiei, Comerţului şi Turismului. Tudose s-a întâlnit marţi cu administratorii judiciari ai Oltchim, administorul special Bogdan Stănescu, şi cu o delegaţie a Sindicatului Liber Oltchim. "Evoluţia financiară din ultimul an ne arată că există premize pozitive pentru o reorganizare rentabilă a societătii, iar ipoteza falimentului este exclusă", a afirmat Tudose, citat în comunicat. Administratorii judiciari ai Oltchim au arătat că cifra de afaceri a companiei a crescut de la intrarea în insolvenţă (februarie 2013), de la 5,4 milioane de euro pe lună la 16 milioane de euro pe lună în ultimele luni din 2014, înregistrând pentru pima dată în ultimii trei ani un profit brut din exploatare cumulat de 580.000 de euro în lunile octombrie şi noiembrie ale anului trecut. Sindicaliştii i-au spus lui Tudose că sunt nemulţumiţi de prestaţia administratorilor judiciari ai Oltchim şi i-au cerut ministrului să verifice activitatea acestora. Compania Oltchim este controlată de stat, prin Ministerul Economiei, care deţine 54,8% din acţiuni. |
|
Anularea cetateniei Române persoanelor din Republica Moldova
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
Cerem investigarea suspiciunilor de fraudare a alegerilor și renumărarea voturilor – respectați democrația!
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
APEL „Salvați Sala CUB”, Teatrul Național Iași
Cerem arestarea lui George Simion pentru instigare la violență și scoaterea în afara legii a partidului AUR
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
STOP eutanasierii câinilor din adăposturile publice din Timiș!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
Susținem desemnarea lui Ilie Bolojan ca Prim-Ministru al României
LIBERTATEA de EXPRIMARE
Salvăm Casa Dinu Lipatti
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Semnam pentru a ne alege prin vot democratic Avocatul Poporului si cei 9 Judecatori ai Curtii Constitutionale!
15964 Creat: 2025-05-26
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
2583 Creat: 2025-06-14
Nu depreciați limba și literatura română! Nu descalificați materna!
1757 Creat: 2025-02-25
GRATIERE 2025
18354 Creat: 2025-02-03
PETIȚIE PUBLICĂ – Albaiulienii nu sunt turiști! Nu triplați abonamentele pentru cetățeni!
70 Creat: 2025-06-18
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
5030 Creat: 2025-06-03
Săli de așteptare NON-CONTAGIOASE spitale
67 Creat: 2025-06-18
ROMÂNII ÎȘI IAU ȚARA ÎNAPOI
385 Creat: 2025-05-27
Oradea spune: NU paradă Pride
5364 Creat: 2025-06-10
Locuitorii din Dezmir cer respect: Apa nu este un lux!
517 Creat: 2025-06-17
Deschideți clădirea destinată creșei în comuna Berceni pentru anul școlar 2025–2026!
47 Creat: 2025-06-17
Referendumul pentru demiterea Preşedintelui României Nicusor Dan
12066 Creat: 2025-06-04
„Vrem dreptul legal de a parca! Nu ne amendați dacă nu există locuri pentru dizabili!”
33 Creat: 2025-06-17
Referendum pentru familia normala
23 Creat: 2025-06-17
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
13978 Creat: 2025-06-03
Diploma de Bac 2025 NU trebuie să ascundă o ilegalitate!
29 Creat: 2025-06-16
LIBERTATEA de EXPRIMARE
1496 Creat: 2025-06-04
Stabilirea răspunderii în cazul poluării apei Târnava Mică / Felelősség megállapítása a Kis-Küküllő vízszennyezésének ügyében
385 Creat: 2025-06-12
"Ateliere de vara" Cresa
21 Creat: 2025-06-17
Vrem anularea liberalizării pieței energiei! Opriți caruselul creșterii prețurilor și scumpirii traiului românilor!
43 Creat: 2025-06-16