Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Societate in insolventa, in insolvency, en procedure collective SC OLTCHIM SA RM VALCEA
Musafir

/ #31346 SC Oltchim SA a primit Trofeul ANEIR pentru cel mai mare exportator de produse chimice din tara

2014-12-21 22:04

SC Oltchim SA a primit Trofeul ANEIR pentru cel mai mare exportator de produse chimice din tara

Miercuri, 17 decembrie 2014, s-a desfăşurat la Bucureşti Gala Asociaţei Nationale a Exportatorilor şi Importatorilor din România (ANEIR), ediţia 2014, organizată de asociaţie în parteneriat cu BNR, eveniment la care au participat Mugur Isărescu, guvernatorul BNR şi Nicolae Văcăroiu, preşedintele Curţii de Conturi. În cadrul festivităţii, SC Oltchim SA a primit Trofeul ANEIR de Excelenţă, pentru cel mai mare exportator de produse chimice din România, în 2014. Această distincţie confirmă colaborarea deosebită a companiei cu partenerii săi şi eforturile permanente de a dezvolta produse de înaltă calitate pentru clienţi. De-a lungul timpului, aceste eforturi au consolidat poziţia de lider a SC Oltchim SA pe piaţa Europei Centrale şi de Est, în rândul producătorilor de polioli polieteri şi de sodă caustică. Gala ANEIR premiază anual cele mai puternice companii din România, pe baza rezultatelor la export furnizate de
Institutul Naţional de Statistică. În cadrul festivităţii au fost premiate companii din principalele sectoare de export (metalurgie neferoasă, industria tutunului, industria chimică, industria confecţiilor, petrol şi gaze, transporturi şi expediţii internaţionale). Distincţiile pentru cele mai active companii în domeniul exporturilor au fost acordate de Mugur Isărescu - guvernatorul Băncii Naţionale a României, Nicolae Văcăroiu - preşedintele Curţii de Conturi, şi Mihai Ionescu - secretarul general al ANEIR şi co-preşedintele Consiliului de Export al României.

Chinezii nu mai sunt interesaţi de cumpărarea Oltchim

Soarta SC Oltchim SA pare să devină din ce în ce mai complicată, după ce, timp de peste un an şi după patru licitaţii ratate, nu a reuşit să atragă oferte ferme de preluare de la investitorii interesaţi. Administratorii judiciari ai combinatului chimic vâlcean susţin că au şi un plan B, de reorganizare a societăţii, după ce vânzarea SC Oltchim SA către un investitor strategic a eşuat luni, 15 decembrie 2014. Avocatul Gheorghe Piperea, unul dintre administratorii societăţii, a declarat săptămâna trecută: „Încercăm să ne descurcăm cu SC Oltchim SA aşa cum este el în momentul de faţă. Planul B constă în continuarea identificării unor surse de finanţare pentru creşterea producţiei şi o reducere şi mai mare a costurilor. Dacă, pe parcurs, mai apar investitori interesaţi, atunci vom supune oferta lor aprobării creditorilor”. Până acum, administratorii SC Oltchim SA au încercat să obţină, fără succes,
împrumuturi de la bănci, fonduri de investiţii sau chiar de la inverstitorii care s-au arătat, de-a lungul timpului, interesaţi de combinat. Doar RCS&RDS a împrumutat, în vară, societatea cu 1,5 milioane de euro, în cadrul unui contract de asociere cu SC Oltchim SA, după cum au anunţat, la vremea respectivă, administratorii judiciari. Despre poziţia celebrului consorţiu chinez Junlun - Baota, interesat să participe la licitaţie, dar şi să crediteze SC Oltchim SA cu 15 milioane de euro, Gheorghe Piperea a spus: „Chinezii ne-au transmis că nu mai sunt interesaţi să participe la licitaţia pentru SC Oltchim SA, dar că vor să facă afaceri cu societatea vâlceană. Banii de la ei nu ne-au sosit, dar am semnat în China un acord de împrumut şi ei ne-au cerut de trei ori să amânăm licitaţia pentru SC Oltchim SA, ca să aibă timp să pregătească oferta. Dacă aşa se întâmplă în toate afacerile cu chinezii, atunci pot să
spun că nu agreez deloc modelul lor de afaceri”. Acţionarii SC Oltchim SA au respins, recent, cererea acţionarului minoritar PCC SE, de aprobare a elaborării şi propunerii de către societate a planului de reorganizare, în calitate de debitor, precum şi mandatarea administratorului special să elaboreze şi să publice planul pe website-ul societăţii, în termen de 30 de zile de la data ţinerii AGA. Wojciech Zaremba, reprezentantul PCC SE în România, a spus că reprezentanţii autorităţilor noastre ar fi motivat votul prin lipsa de resurse financiare şi de expertiză în domeniu. Zaremba a prezis că SC Oltchim SA va cunoaşte un nou eşec, explicând că privatizarea combinatului chimic vâlcean a fost pregătită neprofesinist de administratori.

Tabelul final al creditorilor va fi depus la tribunal, pe 7 ianuarie 2015

Unul dintre administratorii judiciari ai SC Oltchim SA, Gheorghe Piperea, susţine că tabelul final al creditorilor SC Oltchim SA este gata, şi că va fi depus la tribunal pe 7 ianuarie 2015. Ulterior, la finele lunii ianuarie, va fi prezentat creditorilor şi planul de reorganizare, mai spune Gheorghe Piperea, menţionând că, cel mai probabil la începutul lunii martie, documentul urmează să fie supus aprobării creditorilor şi judecătorului sindic. Ministerul Economiei a primit o ofertă din partea unei companii chineze interesată de preluarea SC Oltchim SA, dar, deocamdată, s-a cerut prelungirea termenului de ofertare, a declarat, zilele trecute, Mihai Tudose, noul Ministru al Economiei, deşi, în urmă cu zece zile, administratorii combinatului chimic vâlcean au anunţat oficial că la licitaţie nu au înregistrată nici o ofertă. Mihai Tudose a spus recent în Parlament: „La Ministerul Economiei există o ofertă din partea unei
companii chineze interesată de preluarea SC Oltchim SA. Deocamdată s-a cerut prelungirea termenului de ofertare. Există o parte foarte bună: că SC Oltchim SA a intrat pe profit operaţional. Sunt datorii de 700 de milioane de euro, ceea ce este o sumă, dar vrem să transformăm aceste datorii în acţiuni, să facem conversia, iar pe baza acestui lucru, fără datorii, ea să fie bancabilă şi, împreună cu un investitor, vom putea să rezolvăm această situaţie”. Tudose nu crede că va avea opoziţie din partea Comisiei Europene în ceea ce priveşte conversia datoriilor în acţiuni la SC Oltchim SA. O dezvăluire din comunicarea României cu Comisia Europeană a fost făcută la audierea ministrului Economiei, Mihai Tudose, în comisiile reunite de buget-finanţe, în vederea aprobării bugetului pentru anul viitor. Noul ministru PSD a spus ca are în vedere două soluţii pentru SC Oltchim SA. „S-a oprit picajul. Soluţii sunt două,
mari şi late: o privatizare aşa cum este, sau un ajutor cu conversie de acţiuni, măcar pentru datoriile către stat şi privatizarea ulterioară. Este o prioritate mare, se lucrează la ea şi pe partea externă, de promovare, poate ar trebui un pic mai agresiv. Este prima dată când nu mai produce pagube, nu mai pierde bani, mai pe româneşte”, a declarat Mihai Tudose. După soluţiile prezentate de acesta, fostul ministru PNL al Economiei, Varujan Vosganian a dezvăluit faptul că ajutorul de stat trebuie exclus, şi a relatat un schimb de informaţii cu Comisia Europeană. „Îmi pare rău că nimeni nu evocă acele clipe: când am preluat ministerul, la începutul lui 2013, FMI mi-a cerut să-l închid, să-l lichidez. SC Oltchim SA avea pierderi uriaşe, dar, până când am plecat din minister l-am stabilizat şi mai avea o pagubă neglijabilă. Am reuşit să transferăm 1.000 de persoane pe un program al Ministerului Muncii şi
reorganizarea s-a făcut fără costuri sociale şi proteste, astfel încât FMI a retras monitorizarea pentru SC Oltchim SA, când eu am plecat. FMI, în septembrie 2013, a spus că SC Oltchim SA deja merge pe picioarele sale şi de atunci a mers, şi iată a ajuns să aibă şi profit. Noi am izolat atunci SC Oltchim SA, în sensul că trebuie izolată partea cu datoriile, şi trebuie privatizat un Oltchim 2, curat. De ce n-am vrut să închid SC Oltchim SA? Are patente de aproape 100 de milioane de euro, este o companie aflată oricând pe harta Europei. Noi am încercat, cu ajutorul de stat, am reluat această discuţie în 2013 şi am primit de la Comisie un răspuns şocant, că nu este de acord să se dea ajutor de stat la SC Oltchim SA, pentru că societatea, citez, din memorie, este unul dintre cele mai negre cazuri pe care Comisia Europeană l-a avut în evaluare, aşa mi s-a răspuns în 2013, şi aşa mi-am mutat eu gândul de la a negocia
cu CE soarta SC Oltchim SA, şi l-am luat în propriile mâini”, a relatat Varujan Vosganian.

continuare...