Votati pentru mentinerea religiei in scoli

elev

/ #1590 Re: comentariu

2014-11-24 17:28

#1532: elev - comentariu 

 Raspuns pentru postul #1582 - Musafir. Nu stiu daca mesajul se primeste si la postul facut initial de mine, asa ca prefer sa rescriu inca o data raspunsul:

 

De scos in evidenta faptul ca relele sunt facute de multi dintre asa-zisii "oameni ai lui Dumnezeu". De ce Giordano Bruno a fost ars pe rug de catre Biserica Catolica? Pentru ca a sustinut o teorie cosmologica care pana la urma s-a realizat a fi adevarata? Pentru asta a fost ucis un om inocent, o fiinta care nu a facut nimic decat sa avanseze cunostintele despre vastul univers? Suedia este tara unul dintre cele mai mari procente de persoane agnostice, atee, sau care cred ca exista o forta superioara, dar nu cred in Dumnezeu (23% din populatie crede in Dumnezeu); ghici ce, ei sunt una dintre cele mai dezvoltate tari, atat din punct de vedere industrial, economic, ecologic, ca mentalitate, ca educatie, ca tot ce se poate. Si sunt mai morali decat romanii; la ei nu se fura ca la noi (cum fura majoritatea oamenilor bisericii) si sunt mult mai manierati si civilizati. In Franta ~40% din populatie (dupa un studiu efectuat) este agnostica/atee. Si cred ca si ei sunt mai dezvoltati din toate punctele de vedere decat noi. Religia nu face decat sa manipuleze, la fel cum face o parte din mass-media.

 

Tin sa contrazic afirmatia care spune ca "primele spitale, azile, orfelinate si scoli s-au facut de catre si sub ocrotirea oamenilor Bisericii lui Hristos". Primele spitale din istorie cunoscute in antichitate (inca din 350 i.Hr.) sunt cunoscute sub numele de Asclepieia. In 100 i.Hr. au fost construite de catre imperiul roman cladiri pe post de spital sub numele de valetudinaria. Prima scoala documentata a fost creata in Chengdu, China in secolul 2 i.Hr. si se numeste Shishi Middle School, neavand nicio legatura cu Biserica lui Hristos (e cam devreme sa vorbim de asta, nu?). In vremurile de demult (aproape de anul 0), existau mici comunitati care se ocupau de copiii ramasi fara mama si tata (de orfani - orfelinate), si nu existau neaparat sub ocrotirea oamenilor Bisericii lui Hristos (tot cam devreme, nu?)