Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

/ #1152 Re: REligie?!?!

2014-11-20 08:46

#22: Ioan - REligie?!?!  

 Despre religie.....in ultima vreme am primit si am auzit urmatoarele replici....."De ce sa faca copilul meu religie?" Preotii sunt niste pacatosi,sunt numai dupa bani, fac politica, pacatuiesc mai rau ca noi.....Dragii mei vreau sa va spun un lucru: PREOTII SUNT SI EI OAMENI! Copiii daca fac religie,fac pentru sufletele si viata lor nu pentru preoti. Preotii ca oameni gresesc si ei!.La fel ca noi! Este normal ca impactul este mai puternic cand greseste un preot sau un profesor de religie dar va rog nu uitati ca sunt oameni ca si noi cu slabiciuni si caderi.Nu numai ei depun un juramant si il tradeaza.... si in lume noi depunem un juramant la casatorie spre exemplu...casatoria este o taina...si gresim in casnicie...si ne inselam ...si ne jignim ..si ajungem sa divortam....si totusi casatoria este o taina...Despre caderile astea nu spune nimeni nimic....dar despre ale preotilor toata lumea.In aceste vremuri copiii nostrii au nevoie de religie ca materie care sa le deschida un drum in viata! Haideti sa incercam sa nu mai judecam...Sa incercam sa vedem binele si frumosul in fiecare om! Este important pentru copiii nostrii sa urmeze un drum drept in viata, departe de droguri, de homosexualitate.....nu cred ca exista vreun parinte care isi doreste asta pentru sufletelul care il creste! La ora de religie nu se invata nimic rau...o lectie predata la ora de religie poate ajuta la un moment dat in viata un suflet care se afla intr-un moment de cumpana.Mesajul orei de religie este Dragostea...dragostea fata de aproapele, fata de cei aflati in suferinta ....pentru ca Dumnezeu inseamna Dragoste.Iar Dumnezeu este acelasi pentru toti indiferent de confesiune!Deci sa incercam sa fim mai buni! Si am sa citez aici un om foarte drag sufletului meu care nu se mai afla printre noi,din pacate,Parintele Arhimandrit Clement Popescu care la predica de la casatoria mea a spus asa la final: " Chiar daca o sa fim batrani,frumosi sa fim!" Ce ziceti.. . ...Sa incercam sa fim frumosi! Si inca o data PREOTII SUNT SI EI OAMENI!