drepturile persoanelor cu handicap si indexarea pensilor acestora


Musafir

/ #129

2014-08-08 14:18

Sunt persoana cu dizabilitati, gradul doi nerevizuibil,si supravietuiesc din indemnizatia de 234 lei data de statul roman. nici nu mai stiu cat de multi ani au trecut decand aceasta suma a ramas aceeasi dar stiu cu siguranta ca preturile au crescut intr-un mod de-a dreptul nesimtit. Daca as indrazni sa lucrez ceva cu intelectul, statul romana nu-mi da voie- lundu-mi acesti bani, iar fiscul ma omoara cu zile, fara ca eu sa am vreo vina. Guvernantii trebuie sa faca ceva si pentru noi, dar nu doar propagandistic si nu doar ca la milogi. Suntem bataia de joc a clasei politice pentru ca nu le aducem voturi, acestia aplicandu-ne "solutia finala" ne extermina lent dar sigur. Doresc marirea acestei sume si ca persoanele cu dizabilitati- care pot face cat de cat ceva bun pentru ei si societate, sa fie lasate sa aiba un job fara a i se lua acea bruma de bani de la stat- bani ce li se cuvin de drept, un drept inalienabil. Sunt oameni intregi fizic si psihic care nu vor sa munceasca ori care fac bani pe cai cel putin imorale dar nu muncind si noi- persoanele cu dizabilitati dar cu creierul intreg si cu bun simt,suntem lasati la marginea societatii sa murim. Cam asa se comporta statul roman- imbacsit de oportunisti, de ratati cu diploma, de mafioti, de pupincuristi si de alte lichele. Doresc cresterea normala a indemnizatiilor si pensiilor de ,,handica" dar si lasarea celor putini din aceasta categorie defavorizata sa munceasca pentru a aduce in societatea romaneasca plus-valoare si schimbarea mentalitatiilor vis-a-vis de persoanele cu dizabilitati. Dar nu e numai vina politicienilor, ci in primul rand e vina noastra a intregului popor roman ca e-am dat voie si i-am incurajat pe acesti nemernici sa ajunga in functii de comanda si executie la toate nivelele administrativ-politice din stat. Intr-un cuvant- 90% dintre noi, suntem vinovati de dezastrul moral, economic si politic in care am ajuns. Pacatul cel mare si durerea cea mai grava este ca nu ne-am trezit si din aceasta pricina sufera si restul- infim,de cetateni corecti, cinstiti, modesti si deschisi la minte!