SOS Parcul Babes

Un Pribeag

/ #44 Parcuri Vestice vs Parcuri Ghetou betonate stalinist-mafiote

2014-06-19 12:25


Subscriu la mesajul altor comentarii referitor la statutul, dimensiunea si amenajarea parcurilor din UK (unde m-am auto "exilat" temporar cu familia) si cele ale noastre, vezi exemplul parcului Babes din cluj care ca dimensiuni e doar o alee strajuita de copaci si un pic de spatiu verde dar care din pacate nu va mai ramane decat sa fie o alee ... betonata.
Problema este a mentalitatii romanesti, a etniei romanesti ma refersi anume un exemplu, plimbare in parc cu prietenii, eu si familia intram pe iarba prietenii doar pe alee sa nu calce iarba dar ideea este ca intr-un parc sa poti calca iarba, sa ai acel feeling dar sa pastrezi curata si ingrijita zona, fara fecale de caini domestici si cu cat mai multa vegetatie.

Am vizitat Clujul in aprilie si cu mare mirare am observat suntirea coroanei copacilor din parcul Babes dar si o atitudine pozitiva a membrilor etniei maghiare care se bucurau din plin de parc cu hamace etc, semn al dezbracarii de mentalitatea comunista invatata cu progresul betoanelor si cateva rondouri de flori prin fata fabricilor.

Apropo sunt de etnie Romana/valaha pura dar admir etnicii sasi/germani si maghiari din romania pentru aprecierea naturii, a valorilor culturale si a debarasarii de mentalitatea comunist-industrial-stalinist-muncitoreasca-de-ghetou-betonat-sau-mici-murdarie-manele-gunoi.